Władysławowo. Martwe łabędzie przymarzły do tafli lodu. Powodem ich śmierci może być ptasia grypa

W województwie pomorskim coraz więcej martwych ptaków zakażonych ptasią grypą. W poniedziałek zabezpieczono miejsca, w których je znaleziono. W akcji uczestniczyła straż pożarna, policja i straż miejska.

Ptasią grypę stwierdzono w Polsce po raz pierwszy w 2017 roku. Sprowadziło ją migrujące ptactwo. Niedawno w Wejherowie i Władysławowie pojawia się coraz więcej martwych łabędzi. Przyczyną może być właśnie ptasia grypa, ludzie nie powinny zbliżać się do zwierząt.

Będą nakazy i zakazy dla hodowców

Jak informuje portal money.pl, służby we Władysławowie przekazały, że istnieje ryzyko zarażenia ptasią grypą łabędzi w Zatoce Puckiej. Coraz więcej przypadków jest w całym województwie pomorskim. Park Miejski w Wejherowie został zamknięty po tym, jak padły trzy czarne łabędzie. Zamknięcie ma uniemożliwić ludziom kontakt z innymi ptakami, które też mogą być zarażone ptasią grypą.

Portal money.pl cytuje Wiolettę Drygas-Bogucką, powiatowego lekarza weterynarii w Wejherowie:

Ptaki będą musiały być w zamknięciu. Będzie zakaz organizowania targów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu 

- mówiła i zapowiedziała, że będą wprowadzone takie zalecenia, aby dzikie ptaki nie miały dostępu do domowego ptactwa.

Szczepionka na koronawirusa firmy Astra Zeneca. Szpital im. Jonschera przy ul. Milionowej w Łodzi, 12 lutego 2021 Wciąż nie wszyscy lekarze zaszczepieni. "Nasz mecz jest niedokończony"

Straż Miejska apeluje o niezbliżanie się do ptaków

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie

- informowała na swojej stronie Straż Miejska we Władysławowie. We wtorek odbędzie się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z tą sprawą.

Na portalu gov.pl można znaleźć zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie.

Instytut Wirusologii w Wuhan, Chiny, 3 lutego 2021Szef misji WHO o "nowym odkryciu" w Wuhan. W grudniu 2019 dużo mutacji

Ptasia grypa to koszmar dla hodowców

Ptasia grypa, czyli wirus H5N8, to ogromny problem dla hodowców - wykrycie ogniska choroby oznacza konieczność wybicia całej fermy, które czasem liczą tysiące sztuk drobiu. Pisaliśmy o takich przypadkach w gazeta.pl, kiedy w 2020 roku służby nakazały wybicie i utylizację około 100 tys. sztuk kur niosek oraz perlic.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat
Więcej o: