Ostrzeżenia IMGW. W wielu regionach marznące opady deszczu. Zacznie się też odwilż

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego zachodniego pasa Polski. Dotyczą przede wszystkim marznących opadów deszczu, a także odwilży wynikającej z nieco wyższej niż w ostatnich dniach temperatury.

Po kilku mroźnych dniach, z temperaturą sięgającą nawet -20 stopni na Podlasiu i Lubelszczyźnie, w całym kraju zima delikatnie odpuściła. W wielu miejscach słupki rtęci wskazują wartości około zera stopni, co wpływa na wydawane przez IMGW ostrzeżenia.

Pogoda na 16 lutegoPogoda na dziś - wtorek 16 lutego. Zapowiada się pochmurny dzień

Ostrzeżenia meteorologiczne. Alerty przed gołoledzią i roztopami

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami IMGW wydał dla całego zachodniego pasa Polski - od Dolnego Śląska, przez centrum, po Pomorze Zachodnie i Pomorze, a także część Warmii i Mazur i Mazowsza. Dla województwa dolnośląskiego wydany został ponadto alert przed roztopami. Wszystkie ostrzeżenia będą obowiązywać od wtorku od godziny 7:30 przez następną dobę.

Jak tłumaczy IMGW, zjawisko marznących opadów polega na trwających nie dłużej niż 12 godzin opadach deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Roztopy z kolei przewidywane są z powodu wzrostu temperatury powyżej zera i utrzymujących się opadach deszczu.

Ostrzeżenia IMGW. Kolejne alerty, objęta nimi niemal cała Polska

W środę ostrzeżeń ma być jeszcze więcej. W części Warmii i Mazur mogą wystąpić intensywne opady śniegu, zaś na Podlasiu ponownie może dojść do wyraźnego spadku temperatur.

Marznące opady i oblodzenie prognozowane są dla Lubelszczyzny, Śląska i Dolnego Śląska, Mazowsza, Pomorza oraz Warmii i Mazur, zaś w zachodnich regionach może wystąpić oblodzenie.

Weekend w ZakopanemPolicja o weekendzie w Zakopanem: "Wyjątkowy". Prawie 300 interwencji

Według prognozowanych zagrożeń meteorologicznych na środę, jedynie w centrum, w wybranych regionach Podkarpacia i północnych regionach Warmii i Mazur ma nie dojść do żadnego niebezpiecznego zjawiska.

Zobacz wideo Pancerne Leopardy skaczące w śniegu
Więcej o: