"Troska o jakość polskiej nauki", ale już nie o polski język. Masa błędów w komunikacie ministerstwa

Prawie żadnego akapitu pozbawionego błędów nie znalazł językoznawca Wojciech Włoskowicz, który sprawdził komunikat wydany przez... Ministerstwo Nauki i Edukacji.
Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Ten komunikat resortu Przemysława Czarnka wywołał burzę w świecie nauki i nie tylko. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Edukacji opublikowało propozycję zmian w punktacji za publikacje w czasopismach naukowych. To element systemu ewaluacji naukowców i uczelni.

Urzędnicy premiują z jednej strony pisma zajmujące się teologią i prawem kanonicznym, z drugiej - związane z Czarnkiem, np. wydawane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (gdzie studiował i wykładał minister) czy Ministerstwem Sprawiedliwości. Skrytykowali to niektórzy badacze, a także Komisja Ewaluacji Nauki, której zadaniem jest właśnie opracowanie wykazów czasopism naukowych i punktacji.

Językoznawca dr Wojciech Włoskowicz przyjrzał się nie samemu wykazowi czasopism, a komunikatowi na stronie resortu. Przedstawiono tam oficjalne powody proponowanych zmian. Włoskowicz zajął się korektą komunikatu - i nie znalazł prawie żadnego akapitu bez błędu. 

Językoznawca znalazł m.in. błędy w odmianie, brakujące przecinki, powtórzenia i słowa użyte w niewłaściwym kontekście. Wytknął też w kilku przypadkach błędną konstrukcję zdań. 

Więcej o: