Mróz już wkrótce odpuści. IMGW prognozuje ocieplenie. Nawet 13 stopni na plusie

Synoptycy zapowiadają duże ocieplenie. Mimo wcześniejszych prognoz, które wskazywały na ciąg dalszy mrozu, nowe wyniki sugerują, że nadchodzi wiosna. W weekend nawet do 13 stopni.

Termometry dopiero wskazywały silny mróz, a na zewnątrz można było zobaczyć bałwany i dzieci bawiące się w śniegu. Sanki można już schować do garażu - IMGW zapowiada duże ocieplenie.

Mężczyźni pchający samochód volkswagen garbus w czasie Biała apokalipsa. Czołgi i żołnierze na ulicach

Kiedy będzie odwilż? W weekend wyraźne ocieplenie

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że czeka nas duże ocieplenie. Jeszcze do środy będzie nam towarzyszyć zimowa aura, ale w drugiej połowie tygodnia i w weekend temperatura będzie wzrastać i skończą się mrozy. W weekend na zachodzie Polski termometry mogą pokazać nawet 13 stopni. 

Prognozy sprzed kilku dni wskazywało na to, że temperatura spadnie znacznie poniżej zera, na wschodzie prognozowano mróz aż do -20 stopni. Jednak jak podaje rmf24.pl, rzecznik IMGW zapowiedział, że najnowsze prognozy i wyniki prac synoptyków pokazują, że wygrywa jednak nadchodzące ciepło. Dodał też, że będzie bardzo duża różnica pomiędzy północnym wschodem, a resztą częścią kraju.

Jeszcze w nocy z wtorku na środę na północnym wschodzie temperatura może spaść nawet do -10 stopni, w centrum do -5, a na zachodzie termometry pokażą około 0 stopni. Od środy już ciepło, a weekend prawdziwa wiosna.

W tym tygodniu można spodziewać się oblodzeń, będą pewnie też prognozy na roztopy i niewykluczone, że będą się pojawiały ostrzeżenia hydrologiczne drugiego jak i trzeciego stopnia, bo taka temperatura będzie powodowała wezbrania

- mówił rzecznik IMGW.

Pogoda na dziś.Pogoda na dziś - poniedziałek 15 lutego. Na wschodzie nawet do -25 stopni

IMGW ostrzega: Grozi nam powtórka katastrofalnej powodzi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że nagłe ocieplenie i stosunkowo wysoka temperatura, która nastąpi zaraz po silnym mrozie, spowoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Razem z opadami deszczu i zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stworzy ryzyko groźnych wezbrań, a tym samym duże ryzyko powodziowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że taka sytuacja już miała miejsce. Na początku 1982 roku podobne warunki atmosferyczne doprowadziły do największej notowanej dotąd w Polsce powodzi zatorowej na Wiśle. Radziwie zostało wtedy zniszczone przez powódź, a mieszkańcy musieli zostać przesiedleni. Jak podaje IMGW, scenariusz powodziowy jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu
Więcej o: