79. rocznica powstania Armii Krajowej. W Warszawie uczczono żołnierzy AK. "Walczyliśmy o wolność"

W Warszawie uczczono pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Stało się tak na mocy rozkazu wydanego 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego.

Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Wiesław Wysocki przypominał, że działania Armii Krajowej wpisały się w najchlubniejsze dzieje polskiego oręża. - Na dzieje Polaków można spojrzeć jako na naród, który przeciwstawił się najazdowi tatarów, najazdowi tureckiemu, który także w 1920 roku przeciwstawił się inwazji bolszewickiej na Europę, i który w 1939 roku pierwszy powiedział i Hitlerowi i Stalinowi - nie. Armia Krajowa jest wpisana znakomicie w ten historyczny ciąg - podkreślał historyk.

79. rocznica powstania Armii Krajowej. W Warszawie uczczono żołnierzy AK

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Armia Krajowa była wyjątkową i jedyną tak dużą konspiracyjną strukturą. - Nigdy nie udało się stworzyć tak licznej i prężnie działającej w warunkach konspiracyjnych siły zbrojnej. Udało się to Polakom, którzy uważali, iż w imię niepodległości można i trzeba poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie - powiedział. Jan Józef Kasprzyk dodał, że dziś: "oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom Armii Krajowej, którzy zginęli w walce z niemieckim i sowieckim okupantem, którzy polegli w tysiącach akcji dywersyjnych, którzy zginęli w operacji 'Burza', na barykadach powstańczej Warszawy".

Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mieczysław Szostek, członek Szarych Szeregów wspominał, że dla niego włączenie się w działania Armii Krajowej było obowiązkiem płynącym z poczucia patriotyzmu. - Walczyliśmy o wolność, niepodległość, o odzyskanie wolności, dlatego nie było wątpliwości, że trzeba się włączyć w walkę o niepodległość. Niestety nie wszystkim to się udało - znacząca część zginęła - mówił weteran.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.

Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Nie przyniosło jednak oczekiwanej wolności. Bohaterska walka z przeważającymi siłami okupanta trwała 63 dni.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku, na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka".

Więcej o: