Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Wiesław Wysocki przypominał, że działania Armii Krajowej wpisały się w najchlubniejsze dzieje polskiego oręża. - Na dzieje Polaków można spojrzeć jako na naród, który przeciwstawił się najazdowi tatarów, najazdowi tureckiemu, który także w 1920 roku przeciwstawił się inwazji bolszewickiej na Europę, i który w 1939 roku pierwszy powiedział i Hitlerowi i Stalinowi - nie. Armia Krajowa jest wpisana znakomicie w ten historyczny ciąg - podkreślał historyk.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Armia Krajowa była wyjątkową i jedyną tak dużą konspiracyjną strukturą. - Nigdy nie udało się stworzyć tak licznej i prężnie działającej w warunkach konspiracyjnych siły zbrojnej. Udało się to Polakom, którzy uważali, iż w imię niepodległości można i trzeba poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie - powiedział. Jan Józef Kasprzyk dodał, że dziś: "oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom Armii Krajowej, którzy zginęli w walce z niemieckim i sowieckim okupantem, którzy polegli w tysiącach akcji dywersyjnych, którzy zginęli w operacji 'Burza', na barykadach powstańczej Warszawy".
Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mieczysław Szostek, członek Szarych Szeregów wspominał, że dla niego włączenie się w działania Armii Krajowej było obowiązkiem płynącym z poczucia patriotyzmu. - Walczyliśmy o wolność, niepodległość, o odzyskanie wolności, dlatego nie było wątpliwości, że trzeba się włączyć w walkę o niepodległość. Niestety nie wszystkim to się udało - znacząca część zginęła - mówił weteran.
Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.
Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Nie przyniosło jednak oczekiwanej wolności. Bohaterska walka z przeważającymi siłami okupanta trwała 63 dni.
Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku, na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka".