Zakopane. Pierwszy weekend po zluzowaniu obostrzeń. Najazd turystów, nocne tańce na Krupówkach

W pierwszy weekend po poluzowaniu obostrzeń w Zakopanem pojawiły się tłumy turystów. Już w piątek wieczorem na Zakopiance utworzyły się kilometrowe korki. Policjanci interweniowali aż 60 razy, w tym - na spontanicznej "imprezie" na Krupówkach.

- Noc z piątku na sobotę dla zakopiańskich policjantów była bardzo ciężka. Mieliśmy mnóstwo interwencji związanych z najazdem turystów. Zaangażowane były wszystkie patrole. Minionej nocy w Zakopanem było bardzo dużo nietrzeźwych osób, a niektórych trzeba było zbierać wprost z ulicy, żeby nie zamarzli - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Zakopane. Awantury w hotelach, bójki uliczne oraz tańce i śpiewy na Krupówkach

W ciągu doby policjanci wylegitymowali 156 osób i podjęli 60 interwencji, które dotyczyły awantur w hotelach i pensjonatach, bójek ulicznych, nietrzeźwych osób czy spontanicznych zgromadzeń. Zatrzymano także jedną osobę w związku z posiadaniem narkotyków.

 

Do najbardziej nietypowego zdarzenia doszło na Krupówkach. Około godziny 22 w piątkowy wieczór tłum kilkudziesięciu osób zaczął śpiewać i tańczyć - nagranie ze spontanicznej "imprezy" udostępnił "Tygodnik Podhalański". Na widok policji część turystów rozbiegła się, a na niektórych zostały nałożone mandaty w związku z gromadzeniem się i brakiem maseczek.

Zima na wybrzeżu.Wybrzeże pięknie skute lodem. IMGW zapowiada "cieplejsze walentynki"

Korki na zakopiance, zapełniony parking do Morskiego Oka. TPN ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

Jak podaje RMF FM, korki na zakopiance tworzyły się też od samego rana w sobotę - zwłaszcza przed wjazdem na dwupasmówkę w Skomielnej Białej oraz między Rdzawką a skrzyżowaniem ze światłami w Klikuszowej.

Zapełniony jest także parking przed szlakiem do Morskiego Oka. Tłumy turystów widać też na szlakach w Dolinie Kościeliskiej czy Dolinie Strążyskiej. Tatrzański Park Narodowy ostrzega jednak przed kilkucentymetrową warstwą śniegu, pod którym zalega lód i zmrożony śnieg. Wybierając się na wędrówkę, należy zapatrzyć się w raki, kijki czy nakładki antypoślizgowe.

Poza walentynkami turystów w góry przyciągnął także weekendowy turniej skoków w Zakopanem. Wszystkie miejsca noclegowe na pierwszy weekend po zluzowaniu obostrzeń są zarezerwowane. Hotelarze spodziewają się nawet 20 tysięcy turystów.

Wisła w Płocku (zdjęcie ilustracyjne)Płock. Lodołamacze ruszają w końcu do akcji na Wiśle. Idzie odwilż

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia apelował na ostatniej konferencji prasowej o zachowanie odpowiedzialności podczas tego weekendu. - Słuchamy mediów, czytamy gazety, wiemy, jak wiele rejestracji nastąpiło na serwisach, które uwzględniają możliwość rezerwacji miejsc hotelowych na ten weekend. Te branże odmrażamy w reżimie sanitarnym. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad epidemicznych - zachowywaniu dystansu, dezynfekcji i noszeniu maseczek. Sytuacja jest stabilna, jednak w każdej chwili może się to zmienić - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz wideo Masowe pozwy zbiorowe uderzą w Skarb Państwa? „Przedsiębiorcom puściły nerwy”
Więcej o: