Płock. Lodołamacze ruszają w końcu do akcji na Wiśle. Idzie odwilż. Jest szansa, że kry spłyną

Na Wisłę wypłynie sześć lodołamaczy, które spróbują rozbić zator w okolicach Płocka. Wody Polskie podjęły decyzję na podstawie prognoz pogody i modeli Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej, które potwierdzają możliwość spływu kry.
Zobacz wideo Przedłużające się mrozy to ryzyko powodzi. Do pracy ruszyły lodołamacze - wśród nich Puma i Sokół

Alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony w Płocku w poniedziałek 8 lutego. Woda zalewała bulwary w centrum miasta, mieszkańcy kilku ulic byli gotowi do ewakuacji, a władze miast prosiły o wysłanie lodołamaczy, by udrożnić zator na Wiśle.

Z powodu utrzymywania się bardzo niskiej temperatury Wody Polskie nie mogły jednak wysłać na miejsce lodołamaczy. Dopiero kilkustopniowe ocieplenie pozwoliło na włączenie tych jednostek do akcji, która rozpoczęła się w sobotę (13lutego).

Płock. Lodołamacze będą rozbijały zator lodowy na Wiśle

Zgodnie z danymi Wód Polskich obecne warunki umożliwiają podjęcie wstępnej akcji lodołamania. Poza wzrostem temperatury, akcja możliwa jest także dzięki temu, że poziom wody w Wiśle spadł o 20 centymetrów. "W perspektywie kolejnego weekendu zapowiadana jest odwilż. To początek akcji lodołamania na Wiśle. Przy utrzymujących się wzrostach temperatur, akcja kruszenia i spławiania lodu na zbiorniku od Stopnia Wodnego Włocławek w górę Wisły, potrwa dwa-trzy tygodnie" - napisano w komunikacie.

Pokrywa lodowa na Wiśle

Czoło pokrywy lodowej przesuwa się w stronę Wyszogrodu i Kępy Polskiej. W miejscowościach tych zaobserwowano podwyższenie poziomu wody, jednak nie zostały przekroczone stany alarmowe. W sobotę rano Wody Polskie informowały, że poziom na wodowskazie Kępa Polska wynosi 506 cm i zmalał o trzy centymetry. "Aktualnie przepływy przez Stopień Wodny Włocławek kształtują się na poziomie 843 m3/s. Utrzymuje się tendencja spadkowa, sytuacja od 5 godzin jest stabilna" - dodano.

Płock. Domy zabezpieczane przed zalaniemTrwa akcja zabezpieczania domów przed wodą. Prezydent Płocka apeluje do rządu

Pokrywa lodowa na Pilicy i Bugu

Pokrywa lodowa tworzy się na rzekach z powodu bardzo niskich temperatur. W ostatnich dniach miejscami woda w Pilicy czy Wieprzu wystąpiła z brzegów i doszło do podtopień. Ostrzeżenia hydrologiczne w związku z przekroczeniem stanów alarmowych dotyczą:

  • województwa mazowieckiego (Pilica w rejonie Białobrzegów) - od godz. 02:16 dnia 12.02.2021 do godz. 12:00 dnia 14.02.2021;
  • województwa mazowieckiego (Bug w rejonie Małkini) - od godz. 10:00 dnia 12.02.2021 do godz. 12:00 dnia 13.02.2021;

Zator na Wiśle w Płocku. Do akcji wkroczą lodołamaczePłock. Zator na Wiśle. W weekend rozpocznie się akcja lodołamania

Więcej o: