Szczepienia nauczycieli. Przemysław Czarnek zapowiada dwa systemy rejestracji

Uruchomienie dwóch systemów rejestracji na drugą turę szczepień dla nauczycieli zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pierwszy - z myślą o nauczycielach przedszkolnych i szkolnych, a drugi - dla nauczycieli akademickich.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

***

W poniedziałek (15 lutego) o godz. 8 ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnych grup nauczycieli. I tym razem rejestracje odbędą się za pośrednictwem dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Wypełniony przez nich formularz zostanie przekazany drogą elektroniczną do ministerstwa edukacji, a następnie trafi do szpitala węzłowego.

Za rejestrację nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach, odpowiedzialni będą rektorzy.

Szczepienia nauczycieli. Kto będzie uprawniony?

Na szczepienia w drugiej turze zapisać się będą mogli nauczyciele wszystkich placówek (w tym akademickich), którzy nie ukończyli 65. roku życia. Dotyczy to także tych, którzy nie zgłosili się podczas pierwszej tury, a byli do tego uprawnieni. Zapisy dotyczą jednak wyłącznie osób urodzonych między 1 stycznia 1956 a 31 grudnia 2003. Nauczyciele ci będą szczepieni szczepionką AstraZeneca.

Druga tura szczepień nauczycieli. Kogo nie dotyczy? 

Wcześniej rząd przewidywał, że szczepienia AstraZeneką będą dotyczyć wyłącznie osób poniżej 60. roku życia. Pojawiły się jednak wyniki nowych badań, i w efekcie zakres szczepień został rozszerzony. "Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat" - napisał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rejestracje nie dotyczą zatem osób urodzonych w roku 1955 i w latach wcześniejszych (dla nich przewidziany jest termin późniejszy), a także dla nauczycieli, którzy w Systemie Informacji Oświatowej mają zaznaczoną długotrwałą nieobecność - powyżej 25 czerwca 2021 roku.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o: