Gdzie na narty? Od 12 lutego otwarte stoki w Beskidach, czynna także Górka Kamieńsk

Od północy 12 lutego przestały obowiązywać obostrzenia dotyczące między innymi zamknięcia stoków narciarskich. Oznacza to, że szusowanie na nartach jest możliwe na wszystkich stokach w kraju. Gdzie można pojechać na narty?

Poluzowanie części obostrzeń z pewnością ucieszyło właścicieli i zarządców odpowiedzialnych za stoki narciarskie, ale także pasjonatów tej dyscypliny sportu. Gdzie w Beskidach można jeździć na nartach? Na jakich zasadach jest to możliwe na Górce Kamieńsk? Wyjaśniamy poniżej.

Szczecin. Niecodzienne odkrycie pod Zamkiem. Odkryto średniowieczny tunelSzczecin. Niecodzienne odkrycie pod Zamkiem. Odkryto średniowieczny tunel

Gdzie na narty? Beskidy są gotowe na turystów

Gotowość do działania wyraziły ośrodki i stacje narciarskie w Szczyrku, Wiśle, Istebnej i Korbielowie, gdzie już od godziny 7 chętnie mogą szusować na nartach. - 50 dni zimy już minęło, na dobrą sprawę zostało jakieś 20 dni. Można powiedzieć, że lepiej późno, niż wcale. Jest szansa, że w jakimś stopniu zminimalizuje się straty – ocenił cytowany przez "Dziennik Zachodni" Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Podobnie jak Byrdy, Tadeusz Papierzyński z referatu promocji Urzędu Miejskiego w Wiśle zaapelował do turystów, aby przestrzegali wszystkich zaleceń. - Cieszymy się, że Wisła wreszcie odżyje, że Wisła będzie mogła wreszcie przyjąć gości i turystów większym zakresie. Wiemy, że wszystkie ośrodki narciarskie planują uruchomienie swoich wyciągów na ten weekend. A noclegów w mieście - przy tym 50-procentowym obłożeniu. Apelujemy jednak do turystów, by ten pobyt odbywał się w pełnym reżimie sanitarnym: w maseczkach, z zachowaniem bezpiecznej odległości, żebyśmy dbali o siebie i bezpieczeństwo - powiedział.

Arkadiusz Matuszyński, pełnomocnik zarządu Wiślańskiego Skipassu, który zrzesza 15 ośrodków narciarskich w Wiśle i Ustroniu, oświadczył, że w piątek 12 lutego ruszy 11 z nich. - Warunki są piękne! Jest duża ilość świeżego śniegu, który jest pomieszany z tym, jaki został wyprodukowany z armatek. Warunki będą naprawdę bardzo dobre. Większość ośrodków deklaruje, że uruchomi więcej, niż jedną stację. Jesteśmy w stanie przyjąć dużą ilość turystów, a ci będą mieli frajdę z tych warunków, jakie u nas zastaną - opisał.

Gdzie na narty? Górka Kamieńsk również zaprasza do rekreacji

Od piątku miłośnicy nart i snowboardu mogą również cieszyć się warunkami na największej górce w centralnej Polsce. O godzinie 9 został uruchomiony stok na Górze Kamieńsk. Przez ostatni tydzień pracownicy ośrodka pracowali nad tym, aby warunki dla miłośników jazdy na śniegu były jak najlepsze.

- Trasa nr 2 ma 100 metrów szerokości i jest w związku z tym przygotowana na obostrzenia i obowiązujący reżim sanitarny. Wiele osób pyta o trasę nr 1, cały czas ją naśnieżamy i pracujemy nad tym, by i ona ruszyła, ale musimy pamiętać, że w tej chwili jesteśmy przepisami zobligowani, do oddania narciarzom na tyle szerokiej trasy, by można było zachować społeczny dystans – powiedział cytowany przez "Super Express" Janusz Paduch, kierownik OSiR Góra Kamieńsk.

Zator na Wiśle w Płocku. Do akcji wkroczą lodołamaczePłock. Zator na Wiśle. W weekend rozpocznie się akcja lodołamania

Poza trasą nr 2, 12 lutego uruchomiona zostanie również trasa nr 3 przy przenośniku dla początkujących. - Dla gości jest też gotowa restauracja (która będzie wydawać oczywiście posiłki na wynos), punkt serwisowy, wypożyczalnia sprzętu i narciarska szkółka. Do pracy są też przygotowane służby – ratownicy z beskidzkiej grupy GOPR i patrole policji. Mundurowi będą zarówno śmigać po stoku w patrolach na nartach, jak i zabezpieczać ośrodek na dole - dodał Paduch.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Więcej o: