Niedziele handlowe 2021. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2021. Czy 21 lutego jest niedziela handlowa? Jeśli planowaliście dziś zrobić zakupy, możecie to zrobić tylko w wyznaczonych miejsca, bo na kolejną niedzielę handlową musimy poczekać do 28 marca.

Niedziele handlowe 2021. Czy 21 lutego jest niedziela handlowa?

Obowiązująca od 2018 roku ustawa o zakazie handlu w niedzielę ogranicza możliwość dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych w tym dniu. Zgodnie z jej założeniami 21 lutego 2021 wypada niedziela niehandlowa. Oznacza to, że wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, sklepy w galeriach handlowych, dyskonty spożywcze, super- i hipermarkety pozostaną zamknięte. Zakupów będzie można dokonać w placówkach handlowych, które należą do kategorii wyjątków od zakazu handlu. Oznacza to, że otwarte będą m.in.:

  • sklepy na dworcach komunikacji zbiorowej
  • sklepy przy stacjach benzynowych
  • sklepy posiadające status placówki pocztowej
  • sklepy osiedlowe, w których za ladą stanie sam właściciel.

Niedziele handlowe 2021. Kiedy następna niedziela handlowa?

Obowiązujący kalendarz niedziel handlowych przewiduje w bieżącym roku siedem niedziel, w czasie których zdecydowana większość sklepów będzie otwarta. Pierwsza z nich już za nami - miała miejsce 31 stycznia. Na kolejną trzeba będzie poczekać kilka tygodni, gdyż wypada ona dokładnie 28 marca, czyli na tydzień przed Wielkanocą

Niedziela handlowa: mimo otwarcia galerii, reżim sanitarny wciąż obowiązuje

Ostatni rok nieco zmienił w postrzeganiu zasadności zakazu handlu w niedziele, m.in.  ze względu na długotrwałe zamknięcie galerii i spore utrudnienia w codziennym dokonywaniu zakupów (m.in. poprzez godziny dla seniorów). Z wielu stron słychać ponownie głosy o konieczności zmiany funkcjonującego prawa i otwarciu sklepów w niedzielę, w celu pobudzenia gospodarki. Jednak jak na razie głosy te nie znajdują zrozumienia po stronie rządowej. 

Klienci zatem mogą od 1 lutego korzystać z otwarcia galerii w ciągu tygodnia, pod warunkiem przestrzegania reżimu sanitarnego, który zakłada:

  • obowiązkowe osłanianie ust i nosa
  • częstą dezynfekcję rąk lub stosowanie rękawiczek jednorazowych
  • zachowywanie dystansu społecznego. 

Nie obowiązują już godziny dla seniorów. 

Zobacz też: Niedzielski: "Możliwe zmiany w rozporządzeniu ws. maseczek". Ale zdementował słowa Horbana

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?
Więcej o: