Alerty hydrologiczne. IMGW: Poziom rzek podnosi się przez piętrzący się lód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne. W związku z piętrzącym się lodem na Pilicy w rejonie Białobrzegów i Wisły w rejonie Kępy Polskiej obowiązują ostrzeżenia 3 stopnia.

Mrozy sprzyjają piętrzeniu się lodu i wahaniom poziomu wody, co skutkować może przekroczeniami stanów ostrzegawczych, zatorami śryżowo-lodowymi, pochodem kry i podtopieniami. Sytuacja jest dynamiczna, wczoraj w nocy i dziś rano wydane zostały ostrzeżenia dla dwóch rejonów województwa mazowieckiego.

IMGW wydało alerty 3 stopnia dla obszaru Pilicy i Wisły.

"Na Pilicy w rejonie Białobrzegów występuje gwałtowny wzrost stanu wody spowodowany piętrzeniem lodowym" - czytamy na stronie IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 14. Do godziny 12 obowiązuje natomiast wydane wcześniej ostrzeżenie, również 3 stopnia, dotyczące Wisły w rejonie Kępy Polskiej (województwo mazowieckie). Tutaj także poziom wody wzrasta z powodu piętrzenia lodowego. W ciągu najbliższych godzin możliwe jest dalsze zwiększanie się poziomu wody na obu obszarach. 

Płock. Domy zabezpieczane przed zalaniemTrwa akcja zabezpieczania domów przed wodą. Prezydent Płocka apeluje do rządu

Ostrzeżenia hydrologiczne - co oznaczają

Alerty hydrologiczne wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w trzystopniowej skali, nie wcześniej niż dwa dni przed spodziewanym zagrożeniem.

Żyrardów. Pomyliła pedał gazu z hamulcem. Wybiła okno i wjechała do aptekiŻyrardów. Pomyliła pedał gazu z hamulcem. Wybiła okno i wjechała do apteki

1 stopień oznacza gwałtowny wzrost poziomu wody, jednak bez przekroczenia stanów ostrzegawczych czy alarmowych. Wydawany jest on, gdy woda wzrasta o więcej niż 100 cm w ciągu 6, 12 lub 24 godzin. 2 stopień zagrożenia hydrologicznego wydawany jest, gdy poziom wody przekroczy stan ostrzegawczy, jednak nie alarmowy. 3 stopień zagrożenia hydrologicznego wydawany jest natomiast w związku z przekroczeniem stanów alarmowych.

Zobacz wideo Największa zapora świata zmaga się z powodzią
Więcej o: