Niedziele handlowe 2021. Czy 14 lutego to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2021. Czy Walentynki to niedziela handlowa? W których sklepach będziemy mogli zrobić zakupy tego dnia?

Niedziele handlowe 2021. Czy 14 lutego to niedziela handlowa?

Prawdopodobnie święto zakochanych mogłoby być powodem dla zwiększenia obrotów w wielu punktach handlowych. W tym roku będzie to jednak podwójnie utrudnione: z uwagi na obostrzenia związane z epidemią i fakt, że dzień ten wypada właśnie w niedzielę. Przygotowując się na romantyczną kolację lub chcąc kupić prezent dla ukochanej osoby, trzeba działać odpowiednio wcześniej, ponieważ 14 lutego nie jest niedzielą handlową. W związku z tym większość sklepów będzie zamknięta zgodnie z obowiązującą ustawą o zakazie handlu w dni świąteczne. Jedynie w siedem niedzielnych terminów w 2021 r. punkty handlowe będą czynne bez ograniczeń - kolejny taki dzień wypada dopiero 28 marca

Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?

Niedziela handlowa: gdzie można pójść po zakupy? 

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta przewiduje szereg wyjątków: zakupy zrobimy między innymi w sklepach osiedlowych obsługiwanych przez właścicieli, aptekach, piekarniach, kwiaciarniach, placówkach pocztowych, na dworcach i lotniskach. Czynne będą również stacje benzynowe. 

Czy kina będą otwarte 14 lutego?

14 lutego jest też dniem, gdy w przeszłości wiele osób postanawiało udać się do kina. Obecnie termin ten niemal zbiega się z poluzowaniem obostrzeń związanych z epidemią. Od 12 lutego takie placówki mogą organizować seanse pod warunkiem zachowania limitów i reżimu sanitarnego. Zapowiada się, że możliwość dalszej działalności będzie uzależniona od dziennej liczby zachorowań w kolejnych dniach. 

Taka niepewność sprawia, że największe multipleksy nie zdecydowały się na otwarcie sal kinowych i 14 lutego pozostaną zamknięte. Proces przygotowania się takich kin do emisji filmów jest długotrwały i kosztowny. Byłby nieopłacalny zwłaszcza w sytuacji, gdyby poluźnienie obostrzeń miało potrwać jedynie dwa tygodnie. Dotyczy to na przykład sieci Cinema City, Multikino i Helios. Chcąc wybrać się na walentynkowy seans, trzeba poszukiwać filmu raczej w repertuarze mniejszych kin. 

Stok narciarski (zdjęcie ilustracyjne)Gdzie na narty? Od 12 lutego stoki znów otwarte

Zasady robienia zakupów w czasie pandemii

Pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu podczas robienia zakupów. Z powodu trwającej pandemii wciąż konieczne jest zasłanianie ust i nosa. Warto używać rękawiczki jednorazowe lub przynajmniej regularnie dezynfekować dłonie. Należy się poruszać w odstępie 2 m od innych osób, które w tym samym czasie robią zakupy. W sklepach obowiązują limity - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Zniesione zostały natomiast godziny dla seniorów

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: