Luzowanie obostrzeń. Co zostanie otwarte 12 lutego? Czy restauracje, kina i baseny będą czynne?

W piątek 12 lutego w życie wchodzą nowe zasady dotyczące epidemii koronawirusa. W ostatniej chwili rząd rozszerzył listę luzowanych obostrzeń. Czego można się więc spodziewać? Które miejsca zostaną otwarte?

W piątek 12 lutego zostaną poluzowane aktualnie obowiązujące obostrzenia. Część z miejsc, które od dawna pozostawały w zamknięciu ze względu na pandemię koronawirusa, znów będzie mogła funkcjonować - oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Nowe zasady zostaną jednak wprowadzone w trybie warunkowym - na razie na dwa tygodnie.

Luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany od 12 lutego?

W ramach luzowania obostrzeń i "odmrażania gospodarki" w piątek zostaną otwarte:

  • hotele - 50 proc. pokoi będzie dostępnych dla wszystkich podróżujących, restauracje hotelowe pozostaną zamknięte, na życzenie gości posiłki mogą być jednak serwowane do pokoi,
  • kina, teatry, opery, filharmonie - zostaną otwarte z limitem 50 proc. dostępnych miejsc siedzących, obowiązywać będzie zakaz spożywania pokarmów oraz obowiązek noszenia maseczek,
  • baseny - jednak z wyłączeniem aquaparków,
  • stoki narciarskie,
  • boiska i korty zewnętrzne.

Zamknięte pozostaną siłownie oraz restauracje, które będą mogły funkcjonować jak do tej pory - oferując posiłki na wynos i z dostawą.

Zaskakująca decyzja rządu. Kasyna wznowią działalność

Niespodziewanie rząd zdecydował dołączyć do listy otwartych od piątku miejsc także kasyna. Będzie w nich mogła przebywać ograniczona liczba gości - jedna osoba na każde 15 metrów kwadratowych. Goście będą musieli także zachować między sobą dystans, nosić maseczki, a także powstrzymać się od spożywania jedzenia. Napoje będą jednak dozwolone.

Zmiany w obostrzeniach. Co z powrotem dzieci do szkół?

Podczas czwartkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że ósmoklasiści i maturzyści nie wrócą w najbliższym czasie do szkół. Przez kolejne dwa tygodnie lekcje będą wyglądać jak do tej pory - w trybie stacjonarnym uczyć będą się dzieci z klas I-III, reszta uczniów pozostanie jak na razie w trybie zdalnym. Uczniowie klas ósmych i maturalnych będą mogli jednak nadal korzystać ze stacjonarnych konsultacji - zarówno indywidualnych, jak i w niedużych grupach.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: