Nauczyciele po 60. roku życia pozwą państwo? Niezadowolenie z tak późnego terminu szczepień

Nauczyciele po 60. roku życia, których zakwalifikowano do szczepień wraz z grupą seniorów, mogą pozwać państwo za tak późne przydzielenie do konkretnej grupy. Eksperci uważają, że szczepienie pedagogów w późniejszych terminie jest niezgodne z konstytucją.

Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej zapowiedział, że nauczyciele po 60. roku życia będą szczepieni wraz z grupą seniorów. Powodem tego jest fakt, że szczepionka AstraZeneca, którą mają być szczepieni pracownicy szkół, przedszkoli i żłobków nie została dostatecznie przebadana na osobach starszych.

Zagrożenie powodziowe w PłockuPrezydent Płocka zarządził ewakuację 115 osób. Wody Polskie: Lodołamacze zwiększą zagrożenie

Szczepienia nauczycieli. "Cechy dyskryminacji ze względu na wiek"

Z drugiej strony Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że osoby urodzone przed 1962 r. będą miały możliwość zapisania się na szczepienie preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Nie wiadomo jednak kiedy do tego dojdzie, ponieważ wciąż szczepią się 80-latkowie. - Obawiam się, że przed wakacjami mogę nie zostać zaszczepiona - powiedziała cytowana przez "Rzeczpospolitą" nauczycielka 60+.

Zdaniem wielu osób, nauczyciele nie powinni być w taki sposób dzieleni. - Wszyscy nauczyciele powinni zostać zaszczepieni w zbliżonym terminie stosowną dla ich grupy wiekowej szczepionką. Kryterium wyróżniającym tę grupę jest praca z dziećmi, a nie rodzaj preparatu, jakim mogą zostać zaszczepieni, czy też wiek. Wyłączenie ze szczepień starszych nauczycieli i przełożenie tych świadczeń zdrowotnych na późniejszy termin narusza zasadę równości i niewątpliwie ma cechy dyskryminacji ze względu na wiek - ocenił prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczepienia nauczycieli. Liczne grupy pedagogów powyżej 60. roku życia

Problem dotyczy dużej grupy pedagogów. Tylko w stołecznych szkołach na początku obecnego roku szkolnego pracowało 4 301 nauczycieli powyżej 60. roku życia (1 427 w szkołach podstawowych, 1 290 w liceach i 289 w przedszkolach). To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w warszawskiej oświacie pracuje łącznie 29 842 nauczycieli.

W innych miastach podział jest podobny. Na około 9,5 tysiąca nauczycieli z Poznania aż 1 050 ma powyżej 60 lat, zaś w Gdańsku pracuje 618 nauczycieli i 753 osoby z administracji i obsługi w tym wieku.

- Jeśli któryś ze starszych nauczycieli zachoruje na Covid, będzie mógł pozwać państwo o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Nawet bez udowadniania, że zakaził się w pracy. Szczepionka, której nie otrzymał w wyniku dyskryminującej decyzji rządu, ma chronić przez zakażeniem, a nie tylko zakażeniem w miejscu pracy - zauważył prof. Piotrowski.

Ambasada RP na FilipinachAfera z udziałem polskich dyplomatów na Filipinach

Już teraz jasne jest, że nauczyciele będą mogli liczyć na wsparcie ze strony związków zawodowych. - Oferujemy wsparcie swoim członkom. Jednak to, że działanie władzy jest niezgodne z ustawą zasadniczą, nie oznacza, niestety, że sąd przyzna odszkodowanie. Musiałby się jeszcze znaleźć skład orzekający, który będzie stosował przepisy konstytucji wprost - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: