Polskie media piszą do rządu ws. nowego podatku. "To po prostu haracz"

Polskie media solidarnie wystąpiły przeciw planom rządu, który chce nałożyć na nie dodatkowy podatek od reklam. Rządzący nazywają daninę "składką" i argumentują pandemią COVID-19. "Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" - odpowiadają sygnatariusze listu otwartego do polskich władz.

Nowy podatek dotknąłby zarówno nadawców publicznych, jak i komercyjnych, portale internetowe, kina i operatorów reklamy zewnętrznej. Przepisy miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku. Projekt ustawy rząd komunikuje, pisząc "media pomogą w zwalczaniu skutków COVID-19". Pieniądze miałyby wzmocnić nie tylko finanse Narodowego Funduszu Zdrowia, ale też Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, a także zupełnie nowej instytucji - Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Media skierowały wobec tego projektu swój ostry sprzeciw, publikując w tej sprawie list otwarty: "Zdecydowanie sprzeciwiamy się (…) używaniu epidemii jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19" – piszą w liście otwartym mediów do rządu jego sygnatariusze.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media – dodają.

Według sygnatariuszy listu nowy podatek jest zagrożeniem dla polskiego rynku medialnego, wolności słowa i wolności wyboru. Lokalne biznesy obciąża nieproporcjonalnie do globalnych graczy, działających na terenie naszego kraju. To może skutkować – czytamy – osłabieniem, a nawet likwidacją części mediów działających w Polsce i znacząco ograniczyć możliwość wyboru źródeł informacji czytelnikom, widzom i słuchaczom. Upadek medialnych biznesów, to także likwidacja setek tysięcy miejsc pracy – wskazują autorzy listu otwartego.

Podkreślają: "Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych".

Skandalicznym nazywają sygnatariusze listu "niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm", a niedopuszczalnym w państwie prawa – próbę zmiany warunków koncesyjnych w trakcie ich trwania.

Przeczytaj cały list otwarty:

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako "globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
ASTA-NET S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Euractiv.pl
Fundacja Reporterów
Gazeta Radomszczańska
Gazeta Żoliborza
Green Content Sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Medialna WTK
Grupa PTWP
Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
IBERION sp. z o.o.
Infor Biznes
Inpress sp. z.o.o.
Kino Polska TV S.A.
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Medycyna Praktyczna
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
NOWa Gazeta Trzebnicka
Nowiny Jeleniogórskie sp. o.o.
OKO.press
Polityka
Polska Press Grupa
Prasa Beskidzka
Redakcja "Zdania"
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA Sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls Sp. z o.o.
Telewizja Regionalna TVT
TIME S.A.
TV ASTA
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Tygodnik Regionalny 7 dni Częstochowa
Westa Druk
Wirtualna Polska
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

Więcej o: