Zwierzęta zimą. Młode niedźwiedzie bawią się w śniegu, jak dzieci. Małe dziki tulą się do siebie [WIDEO]

Do Polski zawitała prawdziwa zima. Jak w takich warunkach - silnego mrozu i grubej warstwy śniegu - radzą sobie zwierzęta? Lasy Państwowe opublikowały filmy, na których widać, jak ten czas spędzają małe niedźwiedzie i dziki.

"Młode niedźwiedzie od dzieci różnią się głównie tym, że mają dłuższe zęby i są bardziej włochate. Bela siana i śnieg wystarczy, żeby się świetnie bawić, a na koniec i tak przyjdzie mama, żeby zakończyć te wygłupy" - napisały Lasy Państwowe na Twitterze, publikując film z zabawy małych niedźwiedzi w Nadleśnictwie Baligród.

Jak z zimą radzą sobie zwierzęta?

Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, z którego wybudzają się co jakiś czas, aby zaspokoić pragnienie i znaleźć pożywienie. Lasy Państwowe zwracają uwagę, że to właśnie zimą przychodzą na świat małe niedźwiedzie. Zima dla zwierząt jest ciężkim okresem do przetrwania. Trudności mają zarówno duże ssaki kopytne, jak i drapieżniki, ptaki czy mniejsze zwierzęta. Jedną z metod radzenia sobie ze zmniejszającą się temperaturą jest migracja do miejsc, gdzie klimat jest łagodniejszy, a pożywienia jest pod dostatkiem. Wiele gatunków ptaków pokonuje tysiące kilometrów na południe, aby znaleźć się w cieplejszych warunkach.

Kaloryfer. Zdjęcie ilustracyjneElektrociepłownia w Zabrzu: Naprawa zepsutego kotła potrwa do piątku

Kilkudniowe dziczki tłoczą się i tulą

Ciekawy sposób zachowania ciepła można zaobserwować wśród małych dzików. Na filmie opublikowanym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra widać kilkanaście małych dzików, które tłoczą się na małej przestrzeni, aby zachować ciepło. "Zimno dziś, bo 9 stopni mrozu. Jak tu się przed nim ochronić, kiedy ma się dopiero dni kilka życia za sobą? Zobaczcie jak radzą sobie małe dziki".

Niektóre zwierzęta, aby poradzić sobie z mroźnymi warunkami, zapadają w sen zimowy. Sen może przybrać różne formy, może być płytki, kilkudniowy albo głęboki, ze sporadycznymi przebudzeniami. Każdorazowo przed zapadnięciem w sen zimowy zwierzęta muszą zgromadzić dużo zapasów i znaleźć odpowiednie schronienie do zapadnięcia w sen (np. jaskinia, nora, dziupla, rozpadlina). W czasie snu zimowego procesy życiowe ulegają spowolnieniu - spada liczba uderzeń serca i temperatura, a oddech jest płytszy i rzadszy.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

RespiratoryPAP: Sąd zabezpieczył roszczenia resortu zdrowia za niedostarczone respiratory

Więcej o: