Alarm przeciwpowodziowy w Płocku, służby w gotowości. "Możliwość powstania zatoru lodowego"

W Płocku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy - ratusz informuje, że jeśli wody dalej będzie przybywało tak szybko jak do tej pory, mogą wystąpić podtopienia. Na Wiśle istnieje też możliwość "wystąpienia zatoru lodowego". Zagrożenie ewakuacją dotyczy mieszkańców najniżej położonej w Płocku ulicy Gmury.

"Dynamika zjawisk hydrologicznych i glacjalnych jest duża, dlatego już została podjęta decyzja o zabezpieczeniu ul. Gmury i ewentualnej ewakuacji mieszkańców, dla których zostaną przygotowane pokoje w Bursie Płockiej. Wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości" - czytamy w komunikacie płockiego ratusza. Wskazano też: "Ze względu na dynamiczną sytuację na Wiśle w górę rzeki od stopnia wodnego Włocławek, związaną z napływem śryżu ze zlewni rzek Bug i Narew, wody z górnego biegu Wisły oraz niskich temperatur utrzymujących się na Mazowszu od kilku dni, istnieje możliwość wystąpienia zatoru lodowego w rejonie Płocka".

Płock. Alarm przeciwpowodziowy, służby są w gotowości

Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku

- apelują urzędnicy.

Według stanu na godz. 18 na wodowskazie przy bramie przeciwpowodziowej stan alarmowy jest przekroczony o 43 cm, a na wodowskazie PKN Orlen o 1 cm. Na wodowskazie Grabówka stan ostrzegawczy przekroczony jest o 33 cm.

"Państwowa Straż Pożarna zwiększyła obsady jednostek ratowniczo-gaśniczych odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz specjalistyczny sprzęt. Policja oraz Straż Miejska na wypadek ewakuacji zabezpieczy dobytek mieszkańców ul. Gmury. W rejon ulicy zostanie dostarczony piasek oraz worki oraz autobusy KM Płock" - informuje Urząd Miasta w Płocku.

IMGW: Opady przemieszczają się na północ

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, opady śniegu występują niemal w całym kraju, za wyjątkiem południowego obszaru Dolnego Śląska, woj. opolskiego, Górnego Śląska, południowego rejonu woj. świętokrzyskiego oraz woj. małopolskiego.

"W godzinach od 13:00 do 16:00 największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano w Toruniu – 5 cm, natomiast 3 cm świeżego śniegu spadło w Pile, Warszawie, Włodawie i Kozienicach" - czytamy w komunikacie na godz. 17.30.

Jak podaje IMGW, "opady śniegu powoli przemieszczają się na północ", a ich największe natężenie ma wystąpić w najbliższych godzinach "w pasie od woj. Zachodniopomorskiego, przez woj. Pomorskie, Warmię i Mazury, północne Mazowsze po część Lubelszczyzny i Podkarpacia".

Zobacz wideo Śnieg i nieuwaga doprowadziły do kolizji trzech samochodów w Olsztynie
Więcej o: