Tomasz Komenda o 12 mln zł zadośćuczynienia. "To tylko zera na koncie, nikt mi nie odda tych 18 lat"

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania ma otrzymać od Skarbu Państwa niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo Tomasz Komenda. Taki wyrok wydał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Opolu. Komenda spędził w więzieniu 18 lat. - Ten, który jest w stanie oddać mi 6540 dni, ja mu oddam te pieniądze, tylko niech mi cofnie [ten czas - red.] - skomentował Tomasz Komenda w rozmowie z TVN24.

- Czekamy na uzasadnienie wyroku, oczywiście pierwszej instancji, bo ten wyrok nie jest prawomocny. Musimy przeczytać z adwokatami uzasadnienie, wtedy podejmiemy decyzję, czy się odwołujemy, czy zostajemy przy kwocie, która została mi dzisiaj przydzielona - skomentował w poniedziałek orzeczenie opolskiego sądu Tomasz Komenda. Chodzi o 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania.

Zamykam następny etap w swoim życiu, który trwał do dziś, tak naprawdę 21 lat. Mój koszmar zaczął się w 2000 roku, a dziś mamy 2021 rok. Dzisiaj jest poniedziałek, 8 lutego, zamykam następną kurtynę za sobą, podnoszę głowę i jadę do syna. (...) To było, nie wracajmy do tego, co było. Patrzmy na to, co jest dziś, co będzie jutro, za miesiąc, dwa

- dodał.

Tomasz KomendaTomasz Komenda usłyszał wyrok ws. odszkodowania za 18 lat niesłusznego więzienia

Odnosząc się do przyznanych pieniędzy, stwierdził, że "to są tylko zera na koncie" i "nikt mu nie odda tych 18 lat". - Ten, który jest w stanie oddać mi 6540 dni, ja mu oddam te pieniądze, tylko niech mi cofnie [ten czas - red.] - stwierdził.

Tomasz Komenda. Sąd przyznał odszkodowanie i zadośćuczynienie

Tomasz Komenda został zatrzymany w 2000 roku i cztery lata później skazany na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgorzaty, którego miał dokonać na przełomie 1996 i 1997 roku w Miłoszycach. Opuścił więzienie po 18 latach. Sąd Najwyższy uniewinnił go w maju 2018 roku. Było to skutkiem pracy dwóch prokuratorów, którzy po latach ponownie przeanalizowali dowody. Wynikło z nich, że Komenda nie miał ze zbrodnią nic wspólnego.

Ponowne dochodzenie w sprawie zabójstwa Małgorzaty z Miłoszyc doprowadziło do nieprawomocnego skazania we wrześniu ubiegłego roku na 25 lat więzienia dwóch mężczyzn: Ireneusza M. i Norberta B.

Za lata niewinnie spędzone w więzieniu Tomasz Komenda domagał się od Skarbu Państwa prawie 19 milionów złotych.

Zobacz wideo Zobacz także: CBŚP zlikwidowało laboratorium metamfetaminy
Więcej o: