Indie. Lodowiec przerwał tamę. Najnowszy bilans: co najmniej siedem ofiar, 125 osób zaginionych

Ponad 125 osób uważa się za zaginione po tym jak górski lodowiec przerwał tamę Rishiganga w prowincji Uttarakhand w północnej części Indii. Uderzenie masy lodu w tamę spowodowało jej uszkodzenie i wywołało falę powodziową niszczącą wioski w dolinie rzeki Dauli Ganga.

Lokalne władze ewakuowały setki mieszkańców, jednak prędkość, z jaką poruszała się fala, spowodowała znaczne zniszczenia. Premier prowincji Uttarakhand Trivendra Singh Rawat poinformował, że ekipy ratunkowe potwierdziły śmierć siedmiu mieszkańców, a ponad 125 uważa się za zaginione. Zaznaczył, że liczba ofiar katastrofy może wrosnąć po tym, jak do regionu dotrą kolejni ratownicy.

Na nagraniu, które stacja BBC udostępniła w mediach, widać moment przerwania tramy.

Indie. Lodowiec zniszczył tamę. Ponad setka zaginionych

Większość ofiar i osób zaginionych to pracownicy elektrowni wodnej na tamie Rishiganga, w którą uderzył lodowiec. Za zaginionych uważa się również kilku pracowników położonej w dole rzeki elektrowni wodnej w prowincji Tapovan.

Zobacz wideo Susza w Indiach. 4,6 mln osób nie ma dostępu do wody

Jeden ze świadków uderzenia fali powodziowej porównał ją do "sceny z filmu sensacyjnego". Rząd Indii wysłał w rejon katastrofy setki żołnierzy i ratowników, a premier kraju Narendra Modi zapowiedział udzielenie władzom obu prowincji wszelkiej koniecznej pomocy.

Więcej o: