Pogoda. Przenikliwy ziąb w prawie całej Polsce, będą też zamiecie śnieżne. Rozesłano alerty RCB

Mróz w niemal całej Polsce, intensywne opady śniegu, a nawet niebezpieczne zamiecie śnieżne, które mogą powodować trudne warunki na drogach i przerwy w dostawach prądu - tak będzie wyglądała pogoda w niedzielę. Do mieszkańców dwóch wojedzództw rozesłano alerty RCB, ostrzeżenia wydało też IMGW.

"Uwaga: od niedzieli silny mróz, zawieje śnieżne i intensywne opady śniegu nawet do pół metra! Najbliższe dni obfitować będą nad Polską w bardzo dynamiczną pogodę, pełną niebezpiecznych zjawisk, takich jak intensywne opady śniegu dające przyrost pokrywy śnieżnej niemal o pół metra, zawieje śnieżne, marznący deszcz, czy silny mróz" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Zobacz wideo Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Pogoda. IMGW: Silny mróz i zamiecie śnieżne. Wydano ostrzeżenia 

Przenikliwy ziąb przyniosła już noc z soboty na niedzielę - rekord padł w Suwałkach, gdzie termometry pokazały -31 stopni.

Jak opisują synoptycy, w niedzielę obfitych opadów śniegu i silnego wiatru powodującego zawieje i zamiecie śnieżne mogą się spodziewać zwłaszcza mieszkańcy południowej Polski. W pozostałej części kraju będą większe przejaśnienia. W ciągu dnia niemal w całym kraju czeka nas przenikliwy ziąb - termometry pokażą ujemne temperatury. Najchłodniej będzie dziś w północno-wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od -12 stopni na Podlasiu, około -10 w zachodnich Mazurach oraz na północny Mazowsza, w centrum około - 8 stopni, a na południu i na południowym zachodzie od minus 3 do minus 5 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie w Zakopanem - mieszkańcy na termometrach zobaczą tam 1-2 stopnie powyżej zera.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski ostrzega, że przy dodatnich temperaturach, na krańcach południowych Polski, wystąpią marznące opady deszczu. Na Śląsku, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, Kielecczyźnie, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny będzie padał śnieg. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr. Najwięcej śniegu spadnie na Lubelszczyźnie.

Alerty RCB dla mieszkańców dwóch województw

W związku z przewidywanymi intensywnymi opadami śniegu, do mieszkańców części województwa lubelskiego i podkarpackiego wysłano alerty RCB. "Bardzo trudne warunki na drogach. Zadzwoń - tel. 112, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak informował wcześniej Grzegorz Świszcz z RCB, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu spadnie nawet 40 centymetrów śniegu. W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, części mazowieckiego i wielkopolskiego - 30 centymetrów, w województwach: lubuskim i łódzkim - 15 centymetrów.

Po weekendzie mróz także nie odpuści - nadal będzie mroźno, w nocy termometry będą pokazywały ujemne, dwucyfrowe temperatury na przeważającym obszarze kraju. W poniedziałek można spodziewać się opadów śniegu prawie w całej Polsce. Nadal będzie wiał dość silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Więcej o: