Wysokie poparcie dla ulicznych protestów Strajku Kobiet [SONDAŻ]

Blisko 53 proc. badanych popiera protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji, choć nie bierze w nich udziału - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Kolejne 10,8 proc. popiera strajki i w nich uczestniczy.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 22 października 2020 roku uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 stycznia 2021 roku. Od października w całej Polsce trwają manifestacje przeciwko restrykcyjnemu prawu, które ogranicza aborcje. Uczestnicy wielokrotnie protestowali pod Sejmem, Trybunałem Konstytucyjnym, a nawet domem Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz wideo Bodnar: Moim zdaniem Polska łamie prawa człowieka ws. aborcji

30.10.2020, Warszawa, manifestacja przeciwko wyrokowi zaostrzającemu ustawę antyaborcyjną.Błyskawiczna reakcja Strajku Kobiet na uzasadnienie TK. Zapowiada protest

Czy Polacy popierają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji?

Według sondażu SW Reasearch dla "Rzeczpospolitej", większość badanych (52,9 proc.) popiera protesty Strajku Kobiet przeciwko ograniczaniu prawa do aborcji chociaż nie bierze w nich udziału. Z kolei, 10,8 proc. ankietowanych popiera protesty i w nich uczestniczy. 24 proc. badanych zapytanych o poparcie dla manifestacji Strajku Kobiet odpowiedziało negatywnie. Natomiast aż 12,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Najwięcej osób, które uczestniczą w protestach to ludzie młodzi. 15,1 proc. ankietowanych w wieku 18-24 bierze aktywny udział w strajkach.

Częściej poparcie dla protestów przeciwko orzeczeniu TK wyrażają kobiety (67% vs 60% mężczyzn), osoby w wieku 35-49 lat (66%) oraz badani z wykształceniem wyższym (65%). Takiego zdania są też częściej osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł netto (70%) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (75%)

- skomentował wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Monika FalejStrajk Kobiet. Policja ściga posłankę Lewicy. Za naklejenie plakatów

Więcej o: