Premier i minister zdrowia spotkali się w Kielcach z Krajową Radą do spraw Onkologii. Na konferencji prasowej po spotkaniu premier podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu-sześciu lat w Polsce wydatki na onkologię został niemal podwojone. Zauważył jednak, że śmiertelność z powodu nowotworów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie to ponad 100 tysięcy zgonów rocznie.
- To choroba, która zabiera nam co roku ponad 100 tys. naszych rodaków, naszych bliskich. Wraz z wieloma specjalistami, z którymi przed chwilą byliśmy bardzo głęboko zanurzeni w poszczególnych obszarach onkologii, wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologiczne - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki przekazał, że jednym z tematów spotkania było utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej celem będzie wzrost efektywności profilaktyki nowotworów, wczesnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów z chorobami nowotworowymi. Zmiany mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, wykorzystanie technik cyfrowych i badanie jakości leczenia. Szef rządu zapewnił, że na walkę z rakiem zostaną skierowane dodatkowe środki.
Ponadto, Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca rząd przygotuje projekt ustawy wprowadzającej Krajową Sieć Onkologiczną. Ma ona wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Minister podkreślił, że Sieć umożliwi koordynację działań w leczeniu chorób nowotworowych, a także standaryzację terapii.
Pacjent onkologiczny nie będzie czuł się zagubiony w systemie
- mówił Adam Niedzielski.
Każdy pacjent będzie miał koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez proces terapii, a także przez rehabilitację. Zostanie również utworzona infolinia dla chorych.
Minister zdrowia zapewnił, że do sieci trafią ośrodki spełniające kryteria jakościowe. Zapowiedział również, że finansowanie każdego ośrodka onkologicznego zostanie zwiększone o trzy procent, a ośrodka, który ma kompleksowy zakres usług, o dodatkowe trzy procent. Adam Niedzielski podkreślił, że pacjenci onkologiczni są grupą priorytetową, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19. W najbliższym czasie ministerstwo poinformuje, jak będą zorganizowane ich szczepienia.
4 lutego obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem 2021. Został on ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W ubiegłym roku na całym świecie zdiagnozowano raka u ponad 20 milionów osób. Najczęściej diagnozowane są: rak piersi, płuc, jelita grubego i prostaty.