Rząd z nową strategią walki z rakiem. "Ta choroba, która zabiera nam co roku ponad 100 tys. rodaków"

Na czwartkowej konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, Mateusz Morawiecki zapowiedział przeznaczanie dodatkowych środków na walkę z nowotworami. Premier i minister zdrowia uczestniczyli w XXI Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Premier i minister zdrowia spotkali się w Kielcach z Krajową Radą do spraw Onkologii. Na konferencji prasowej po spotkaniu premier podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu-sześciu lat w Polsce wydatki na onkologię został niemal podwojone. Zauważył jednak, że śmiertelność z powodu nowotworów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie to ponad 100 tysięcy zgonów rocznie.

Zobacz wideo Onkolożka: witamina C nie leczy raka

- To choroba, która zabiera nam co roku ponad 100 tys. naszych rodaków, naszych bliskich. Wraz z wieloma specjalistami, z którymi przed chwilą byliśmy bardzo głęboko zanurzeni w poszczególnych obszarach onkologii, wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologiczne - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Nowy system walki z rakiem. Krajowa Sieć Onkologiczna

Mateusz Morawiecki przekazał, że jednym z tematów spotkania było utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej celem będzie wzrost efektywności profilaktyki nowotworów, wczesnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów z chorobami nowotworowymi. Zmiany mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, wykorzystanie technik cyfrowych i badanie jakości leczenia. Szef rządu zapewnił, że na walkę z rakiem zostaną skierowane dodatkowe środki.

Ponadto, Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca rząd przygotuje projekt ustawy wprowadzającej Krajową Sieć Onkologiczną. Ma ona wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Minister podkreślił, że Sieć umożliwi koordynację działań w leczeniu chorób nowotworowych, a także standaryzację terapii.

Pacjent onkologiczny nie będzie czuł się zagubiony w systemie

- mówił Adam Niedzielski.

Każdy pacjent będzie miał koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez proces terapii, a także przez rehabilitację. Zostanie również utworzona infolinia dla chorych.

Większe finansowanie dla ośrodków onkologicznych

Minister zdrowia zapewnił, że do sieci trafią ośrodki spełniające kryteria jakościowe. Zapowiedział również, że finansowanie każdego ośrodka onkologicznego zostanie zwiększone o trzy procent, a ośrodka, który ma kompleksowy zakres usług, o dodatkowe trzy procent. Adam Niedzielski podkreślił, że pacjenci onkologiczni są grupą priorytetową, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19. W najbliższym czasie ministerstwo poinformuje, jak będą zorganizowane ich szczepienia.

4 lutego obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem 2021. Został on ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W ubiegłym roku na całym świecie zdiagnozowano raka u ponad 20 milionów osób. Najczęściej diagnozowane są: rak piersi, płuc, jelita grubego i prostaty.

Więcej o: