Księża wdzięczni Owsiakowi. "Wstyd nam" za incydenty podczas zbiórki. "Kiedyś WOŚP łączył Polaków"

WOŚP. "Z bólem patrzymy na próby zdyskredytowania jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych." - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez 41 duchownych. Po 29. Finale Orkiestry księża "wyrażają ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła".

Podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (31 stycznia) pieniądze były zbierane na oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Ostatecznie udało się uzbierać ponad 127 mld zł.

Kraków. 'Won stąd, wara stąd'. Tak ksiądz przepędzał wolontariuszkę WOŚP sprzed kościołaKraków. "Won stąd, wara stąd". Tak ksiądz przepędzał wolontariuszkę WOŚP

29. Finał WOŚP. Ksiądz przegonił wolontariuszkę

Ogromne poruszenie wywołał w sieci film, na którym widać, jak ksiądz z parafii św. Szczepana w Krakowie przegonił spod kościoła wolontariuszkę słowami: "Won stąd! Wara stąd!". Za jego zachowanie przeprosił już proboszcz, ks. Leszek Garstka. "Składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy Wolontariuszkę i Wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca" - napisał w oświadczeniu.

Rzecznik prasowy krakowskiej kurii, ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z Onetem opisał zdarzenie jako "incydent". "Pod większością kościołów w naszej diecezji, jak co roku, stali wolontariusze i zbierali datki na WOŚP. Często byli także wspierani przez księży z poszczególnych parafii" - podsumował.

Księża wdzięczni Owsiakowi. List duchownych ws. WOŚP

Na portalu Więź.pl pojawił się tekst, pod którym podpisało się kilkudziesięciu księży. Wyrazili w nim swoje ubolewanie w związku z zaistniałymi sytuacjami.

Jako duchowni pracujący w różnych środowiskach pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność panu Jerzemu Owsiakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pracę i entuzjazm. "Działalność charytatywna ma sens tylko wtedy, gdy angażuje serce" – powiedział papież Franciszek. Szczególne słowa uznania za serce wkładane w działania Orkiestry kierujemy do wszystkich wolontariuszy, wśród których są także nasi parafianie, studenci i uczniowie.

Chcemy o tym powiedzieć głośno, ponieważ z niepokojem dostrzegamy wiele działań i słów, które w ostatnich latach zmierzają konsekwentnie do obniżenia zaufania społecznego, jakim słusznie cieszy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z bólem patrzymy na próby zdyskredytowania jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych. Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze do niedawna był jednym z nielicznych wydarzeń łączących niemal wszystkich Polaków. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy.

Wielu z nas, zwykłych księży, w różny sposób od samego początku istnienia WOŚP aktywnie włącza się w jej działania. Pragniemy wyraźnie przypomnieć, że chociaż każdy człowiek ma prawo do własnej opinii, to nikt nie ma prawa krzywdzić innych kłamstwem, powielaniem półprawd i rozpowszechnianiem na ich temat nieprawdziwych informacji. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się kierowaniu insynuacji pod adresem pana Jerzego Owsiaka i przedstawianiu działań podejmowanych przez jego fundację jako niegodnych zaufania.

Kraków. 'Won stąd, wara stąd'. Tak ksiądz przepędzał wolontariuszkę WOŚP sprzed kościołaWOŚP. Ksiądz krzyczał "won" do wolontariuszki. Proboszcz przeprasza

Wyrażamy również nasze ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła. Każdego roku dochodzi bowiem do incydentów, które są nie tylko gorszącym zaprzeczeniem postawy ewangelicznej, ale również bulwersującym brakiem elementarnych zasad kultury.

ks. Kazimierz Bednarek

o. Maciej Biskup OP

ks. Przemysław Bukowski SCJ

ks. Adam Dobek

o. Tomasz Dostatni OP

ks. Rafał Figiel

o. Paweł Gużyński OP

ks. Jacek Granatowski SJ

o. Wojciech Jędrzejewski OP

ks. Dariusz Kaczor

ks. Ireneusz Kliche

ks. Krzysztof Konwerski

ks. Grzegorz Kramer SJ

ks. Juliusz Krawiecki

ks. Maciej K. Kubiak

ks. Wojciech Kubisiak

ks. Arkadiusz Lechowski

ks. Krzysztof Mądel SJ

o. Wojciech Mittelstaedt SVD

ks. Krzysztof Niedałtowski

ks. Wacław Oszajca SJ

ks. Vitaliy Osmolovskyy SJ

ks. Andrzej Perzyński

ks. Eligiusz Piotrowski

ks. Jacek Prusak SJ

ks. Wiesław Przyczyna

ks. Bartosz Rajewski

ks. Janusz Roman

o. Sławomir Rzepka SVD

ks. Aleksander Seniuk

ks. Jacek Siepsiak SJ

ks. Stanisław Skobel

ks. Waldemar Sondka

ks. Kazimierz Sowa

ks. Andrzej Stefański

ks. Sławomir Szczyrba

ks. Andrzej Szostek

ks. Alfred Wierzbicki

ks. Marek Wirkus

ks. Adam Wróblewski

ks. Tomasz Michał Zieliński

Zobacz wideo 29. Finał WOŚP. Światełko do nieba
Więcej o: