Kiedy przyjdzie wiosna? Czy będzie ciepła? Są prognozy synoptyków z IMGW. I świstaka

Luty zapowiada się naprawdę mroźnie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przepowiadają nawrót niskich temperatur. Ale prognozują też, kiedy przyjdzie wiosna. Ich przewidywania zgadzają się z prognozami świstaka Tymko III.

Dzień świstakaDzień Świstaka. Na czym polega to święto? Gdzie się obchodzi Dzień Świstaka?

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przekazał w TVP Info najnowsze prognozy pogody na marzec i luty. Synoptyk podkreślił, że Polska cechuje się klimatem zmiennym, co wpływa na częste i gwałtowne wahania temperatury

W niedzielę (10 stycznia) jest bezwietrznie, temperatura spadła poniżej zera, więc to idealne wręcz warunki żeby. zanurzyć się w wodzie. W białostockich Dojlidach takich tłumów dawno nie było, mors siedzi na morsie.Morsowanie dla początkujących. Jak zacząć? Pierwsze morsowanie krok po korku

Luty 2021. Czym zaskoczy nas pogoda?

Zdaniem Walijewskiego grudzień, mimo  stosunkowo wielu ataków mrozu, był miesiącem ciepłym, o temperaturze powyżej normy. Okazuje się jednak, że luty może jeszcze obniżyć średnią temperaturę tegorocznej zimy.

Synoptyk mówi, że w lutym możemy spodziewać się napływu mroźnego, arktycznego powietrza. Poskutkuje to atakiem mrozu w Polsce. W Warszawie temperatura może spaść nawet do -15 stopni Celsjusza.

Kiedy spodziewać się wiosny? 

Zdaniem Walijewskiego, marzec i kwiecień będą znacznie cieplejsze, a temperatury, które odnotujemy w tych dwóch miesiącach, będą wyższe niż normy wieloletnie. 

W marcu możemy oczekiwać wiosny. Nie będzie ujemnych temperatur.

- powiedział rzecznik IMGW.

Prognozy te zgadzają się z przepowiedniami ukraińskiego świstaka Tymko III. Nasi wschodni sąsiedzi przepowiadają nadejście wiosny wzorując się na Dniu Świstaka - amerykańskim święcie obchodzonym co roku 2 lutego. Zgodnie z tradycją, jeśli wybudzone zwierzę zobaczy swój cień, będzie to oznaką zbliżającej się wiosny.  

Świstak z ukraińskiej stacji biologicznej charkowskiego uniwersytetu im. Karazina został w tym roku wybudzony dzień wcześniej. Jego zachowanie obserwowała opiekunka Nadija Tokarska. Ze względu na pogodę zwierzę nie było w stanie zobaczyć swojego cienia, co prognozuje rychłe nadejście wiosny. Zdaniem Tokarskiej wiosna powinna zatem nadejść za sześć tygodni. 

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Zobacz wideo Minus 60°C w styczniu i mrozy w maju. Jak żyje się w tej wsi?
Więcej o: