Co czeka uczniów wracających do szkół? Minister Czarnek: Po pierwsze - walka z otyłością, zwłaszcza u dziewcząt, bo "tu jest większy problem"

oprac. Sebastian Rosłon, IAR

Do szkół wrócili jedynie uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Rodzice oczekują, że do nauki stacjonarnej powrócą też starsze roczniki. Minister Przemysław Czarnek poinformował na antenie TVP Info, jakie plany ma resort oświaty wobec uczniów powracających z nauki zdalnej.

Przemysław Czarnek , minister edukacji i nauki, zapowiedział na antenie TVP Info , że wsparcie uczniów kończących naukę zdalną będzie się opierać na czterech zasadach. Każda z nich dotyczy jednej ze sfer życia uczniów, która ucierpiała wskutek pandemii koronawirusa. Program obejmie: walkę z otyłością, walkę z krótkowzrocznością i innymi wadami wzroku, pomoc psychologiczną dla dzieci oraz dodatkowe zajęcia, które pomogą nadrobić zaległości w nauce.

Czarnek: Resort edukacji będzie walczyć z otyłością u uczniów

- Robimy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Chcemy przeszkolić nauczycieli WF-u, by specjaliści podali sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie tych czterech godzin zajęć tygodniowo, aby były takie zajęcia, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością i wadami postawy - powiedział minister Czarnek.

Szef MEiN dodał, że resort planuje wprowadzić dodatkowe zajęcia SKS, które będą przede wszystkim kierowane do dziewcząt, ponieważ - według ministra - "tu jest większy problem". Czarnek powtórzył apel do rodziców o niewystawianie dzieciom zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. - Ruch i kultura fizyczna są dziś na wagę złota - podkreślił.

Czarnek wyjaśnił, że uczniowie zmagają się również z problemami wynikającymi z "zamknięcia i braku wspólnoty". Resort edukacji niedawno poinformował, że uczniowie i rodzice mogą we współpracy ze szkołami korzystać ze wsparcia oferowanego przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Mogą również korzystać z bezpłatnej infolinii 800 080 222, pod którą specjaliści udzielają pomocy psychologicznej.

Czarnek: Ogólnopolskie badanie wzroku i dodatkowe zajęcia z kluczowych przedmiotów 

- Trzeci filar to problemy ze wzrokiem. Przygotowujemy program pilotażowy i ogólnopolskie badania wzroku - powiedział. Jego celem będzie określenie potrzeb i sposobów walki z krótkowzrocznością i innymi wadami wzroku. Czarnek wyjaśnił, że jedną z podstawowych zasad w tym punkcie, będą wyjścia z uczniami na zewnątrz.

- Czwarty filar to program wsparcia niedostatków wiedzy. Wiadomo, że nauka zdalna, choćby najlepsza i poprawiona znacznie w stosunku do początków, również dzięki inwestycjom rządowym ponad miliarda złotych, to jednak nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić godziny dodatkowe z zajęć z kluczowych przedmiotów, podczas których będzie można nadrabiać ten czas i materiał, który nie został zrealizowany - dodał.

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (390)
POLECAMY
"Olsztyn. Katecheta zakażony koronawirusem - 240 uczniów odesłano na kwarantannę"
"Wiceminister Buda apeluje do samorządów o ws. uchwał anty-LGBT. "Proszę o podjęcie stosownych modyfikacji""
"Łódź. Rada Miejska zdecydowała, że "płodobusy" i "homofobusy" nie wjadą do miasta"
"Zabrze. Dwulatka prawie wypadła przez okno. Spacerowała po parapecie, gdy pijana matka spała"
"Koncesja dla TVN24. Na posiedzeniu KRRiT "ożywiona dyskusja" zamiast głosowania. Zostało 10 dni"
"Nie żyje przywódca Państwa Islamskiego na Saharze. Został wyeliminowany przez Francję"
NAJNOWSZE
18:11 Olsztyn. Katecheta zakażony koronawirusem - 240 uczniów odesłano na kwarantannę
18:02 Wiceminister Buda apeluje do samorządów o ws. uchwał anty-LGBT. "Proszę o podjęcie stosownych modyfikacji"
17:55 Łódź. Rada Miejska zdecydowała, że "płodobusy" i "homofobusy" nie wjadą do miasta
17:43 Zabrze. Dwulatka prawie wypadła przez okno. Spacerowała po parapecie, gdy pijana matka spała
17:25 Koncesja dla TVN24. Na posiedzeniu KRRiT "ożywiona dyskusja" zamiast głosowania. Zostało 10 dni
16:40 Nie żyje przywódca Państwa Islamskiego na Saharze. Został wyeliminowany przez Francję
16:21 Prezydent znów krytycznie o "lex TVN". "Dokonujmy repolonizacji mediów, ale na zasadach rynkowych"