W Radomiu działa tylko jeden SOR. Według lekarzy sytuacja jest "na granicy kryminału"

W Radomiu - drugim pod względem wielkości mieście na Mazowszu - działa tylko jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy. Według lekarzy sytuacja jest dramatyczna. Codziennie na SOR trafiają pacjenci z całego miasta i okolic; brakuje lekarzy i pielęgniarek.

Jedyny Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) funkcjonuje obecnie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Aleksandrowicza (w tzw. szpitalu na Józefowie). Przed pandemią SOR był też w drugiej radomskiej lecznicy przy ul. Tochtermana. Teraz jednak - zgodnie z decyzją wojewody - placówka ta przyjmuje wyłącznie chorych na COVID-19.

Norki to zwierzęta bardzo inteligentne - wykorzystają każdą sposobność na ucieczkę z klatki. Polska drugą Danią? To możliwe, ale nie ma z czego się cieszyć. Bo chodzi o norki

Zobacz wideo Dyrektor ze Szpitala Bródnowskiego o wydolności programu szczepień

SOR w Radomiu. "Na granicy kryminału"

Wszyscy pacjenci z innymi schorzeniami trafiają do szpitala na Józefowie. Zdaniem zarówno zarządu lecznicy, jak i lekarzy, sytuacja na oddziale staje się coraz bardziej dramatyczna: brakuje personelu, a pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki.

- Nie mamy czasu zająć się dokładnie pacjentami, przejrzeć ich wyników, zlecić następnych leków, przegapiamy czas podania antybiotyków, bo fizycznie nie jesteśmy w stanie nad tym wszystkim zapanować. Jest nas za mało w stosunku do liczby pacjentów, którzy do nas trafiają - powiedział we wtorek na specjalnej konferencji prasowej poświęconej sytuacji w szpitalu internista z SOR dr Piotr Kołodziej.

Dodał, że na dyżur na internistyczną część SOR-u trafia ok. 50-80 osób. Zdarza się, że zajmuje się nimi tylko jeden lekarz. Pacjenci nie mają gdzie leżeć. Jedynych osiem łóżek jest zawsze zajętych. Chorzy siedzą na korytarzach po kilka, a nawet kilkanaście godzin. Personel nie jest w stanie upilnować np. pacjenta z zaburzeniami pamięci, by nie wyszedł ze szpitala. Takie przypadki się już zdarzały. Latem 93-latek opuścił SOR, błąkał się po okolicy i nikt o tym nie wiedział. Zmarł na drugi dzień po odnalezieniu go w pobliskich zaroślach. Także w ostatnim czasie głośno było o sprawie pacjenta, którego zaginięcie zgłoszono na policję, podczas gdy on siedział przez kilka godzin na korytarzu SOR w tym samym miejscu, gdzie zostawili go ratownicy z pogotowia.

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Radomiu

Prezes zarządu szpitala Tomasz Skura potwierdził, że takich przypadków jest coraz więcej. - Ale w sytuacji tak wielkiego zapełnienia oddziału, niestety z przykrością muszę stwierdzić, chociaż to nie jest żadne wytłumaczenie, że takie sytuacje będą się zdarzać dalej - oświadczył prezes.

Według niego sytuacja na SOR jest dramatyczna. - Nasz szpital jest na granicy wytrzymałości pod względem infrastrukturalnym i stanu kadrowego - stwierdził prezes szpitala. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, obecnie covidowego, do pierwotnej funkcji szpitala wieloprofilowego. Oznaczałoby to otwarcie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w mieście i odciążenia SOR-u na Józefowie.

Proponujemy, aby szpitalem covidowym był nie szpital w Radomiu, ale jeden ze szpitali powiatowych działających w regionie

- stwierdził Skura. Dodał, że wielokrotnie informował o sytuacji na SOR służby wojewody mazowieckiego, jednak - jak zaznaczył - nie doczekał się żadnej odpowiedzi. - Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej patologicznej sytuacji w tak dużym mieście jak Radom. Od miesięcy piszemy do wojewodów, do koordynatorów i nic - stwierdził prezes szpitala.

- Potrzebujemy pomocy ze strony drugiego szpitala, w przeciwnym razie w ciągu miesiąca SOR się nam "rozpadnie". Nie jesteśmy w stanie świadczyć usług medycznych, nie jesteśmy w stanie dopilnować norm, które się pacjentom należą - stwierdził doktor Kołodziej. Według niego sytuacja, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest "na granicy kryminału".

Nie jesteśmy w stanie fizycznie tak dalej pracować, padamy na nosy, nie chcemy umrzeć na zawał na dyżurze

- stwierdził internista.

Dodał, że lekarze w obawie przed błędami związanymi z natłokiem pracy, odchodzą z pracy na SOR. - Ja też jestem gotów zrezygnować, jeśli mam pracować sam - co się coraz częściej zdarza - i mieć na głowie wszystkich pacjentów - stwierdził dr Kołodziej.

Według lekarza w ciągu dyżuru przez Szpitalny Oddział Ratunkowy przewija się tylu pacjentów, że trudno też zachować normy sanitarne. Jego zdaniem, "nie market, nie galeria handlowa ani kościół, tylko SOR w Radomiu od roku jest miejscem, gdzie najłatwiej złapać COVID-19".

- Nie ma żadnej normy 2 m od siebie, połowa starszych osób ściąga maski, pod pretekstem, że jest im duszno, wystawiają nie tylko nos, ale i odkrywają usta, i tak siedzą na korytarzu 5-6 godzin - stwierdził lekarz.

(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

Zdjęcie ilustracyjne Komu najbardziej zagraża COVID-19? Polscy epidemiolodzy przedstawili dane

***

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Więcej o: