Pogoda na dziś - wtorek, 2 lutego. Śnieg, śnieg z deszczem i marznący deszcz. Uwaga na gołoledź

Pogoda na wtorek, 2 lutego. Synoptycy zapowiadają opady śniegu. W nocy naprawdę zimno. IMGW ostrzega, że na zachodzie kraju trzeba się spodziewać marznącego deszczu powodującego gołoledź. A nad morzem porywistego wiatru.

Wtorek pochmurny w całym kraju, nocą temperatura dochodziła nawet do -15 stopni, dzień będzie  cieplejszy. 

Smog w Polsce. Zła jakość powietrza na południu kraju. Przekroczono normySmog w Polsce. Zła jakość powietrza na południu kraju. Przekroczono normy

Temperatura.  Najzimniej w Gdańsku, Krakowie i Suwałkach

Noc z poniedziałku na wtorek była naprawdę chłodna: na wschodzie około -15°C, w centrum od -8°C do -6°C, nad morzem -3°C.

We wtorek minimalną temperaturę, -3 stopnie Celsjusza, pokażą termometry na Podlasiu, 3 stopnie powyżej zera - na Dolnym Śląsku. Najcieplej będzie we Wrocławiu, Poznaniu i Rzeszowie. Najniższe temperatury pokażą słupki w Gdańsku, Krakowie i w Suwałkach. Nad morzem będzie wiał porywisty wiatr, w pozostałej części kraju słaby i umiarkowany.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjneDworczyk: Polscy seniorzy nie będą szczepieni preparatem AstraZeneca

Opady. Synoptycy prognozują śnieg i deszcz

Na wschodzie i północy kraju spadnie śnieg, natomiast w pozostałej części Polski należy się spodziewać deszczu ze śniegiem lub mżawki powodującej gołoledź. Warunki na drogach będą utrudnione. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami w zachodniej Polsce.

UWAGA, ostrzegamy przed opadami marznącymi, oblodzeniem nawierzchni dróg i chodników, przed silnym wiatrem i silnym mrozem.

Zima stulecia? A skądże!

IMGW odnosi się również do niskich temperatur, od których już powoli zaczęliśmy się odzwyczajać, więc wydaje nam się, że jesteśmy o krok od zimy stulecia:

Przegląd danych pomiarowych pochodzących z 87 stacji meteorologicznych IMGW-PIB, nawet z ostatnich 5 lat, nie wskazuje, aby występowanie temperatury powietrza rzędu -15°C czy nawet -20 °C było w naszym kraju czymś nadzwyczajnym.

Instytut zauważa też, że występowanie w lutym temperatury maksymalnej rzędu 10°C i wyżej, też nie jest niczym niespotykanym, niemniej jest to bardziej niepokojące niż kilkudniowy mróz. 

Zobacz wideo
Więcej o: