WOŚP. Ksiądz krzyczał "won" do wolontariuszki. Proboszcz przeprasza: To nigdy nie powinno mieć miejsca

W niedzielę 31 stycznia odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a wolontariusze tradycyjnie ruszyli kwestować na ulice. Niestety nie wszędzie byli mile widziani - do nieprzyjemnej sytuacji doszło np. przed kościołem św. Szczepana w Krakowie. Do zachowania jednego z księży, który krzyczał do wolontariuszki WOŚP: "diabelska organizacja, won stąd, wara!", odniósł się teraz proboszcz parafii.
Zobacz wideo 29. Finał WOŚP. Światełko do nieba

Oficjalne oświadczenie opublikowane zostało na stronie internetowej parafii św. Szczepana w Krakowie. "Ze względu na niewłaściwe zachowanie kapłana z diecezji odesko-symferopolskiej, posługującego w naszym kościele wobec wolontariuszki WOŚP w dniu 31.01.2021 r., składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy wolontariuszkę i wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca" - napisał ksiądz proboszcz Leszek Garstka.

Ksiądz przeganiał wolontariuszkę WOŚP. "Składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy"

- Ksiądz proboszcz przeprosił wolontariuszki za ten incydent. Pod większością kościołów w naszej diecezji jak co roku stali wolontariusze i zbierali datki na WOŚP. Często byli także wspierani przez księży z poszczególnych parafii - dodaje z kolei w rozmowie z Onetem rzecznik prasowy krakowskiej kurii, ksiądz Łukasz Michalczewski.

Elbląg. Ksiądz z Elbląga przekazał tacę na WOŚP. 'Ten sprzęt służy drugiemu człowiekowi, który tego potrzebuje' Ksiądz przekazał tacę na WOŚP. "Ten sprzęt służy drugiemu człowiekowi"

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w niedzielę 31 stycznia, kiedy w całym kraju trwał 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia, przed kościołem św. Szczepana w Krakowie kwestowała wolontariuszka. Zachowanie to nie spodobało się jednemu z księży tamtejszej świątyni, który kazał jej opuścić teren przed kościołem.

Kraków. 'Won stąd, wara stąd'. Tak ksiądz przepędzał wolontariuszkę WOŚP sprzed kościoła Kraków. "Won stąd, wara stąd". Tak ksiądz przepędzał wolontariuszkę WOŚP

W mediach społecznościowych opublikowano też nagranie z tego zajścia. "Diabelska organizacja! Sam antychryst tam siedzi, won stąd! Wara stąd, wara, kościół to inne sprawy..." - krzyczał kapłan do wolontariuszki. Kobieta próbowała się sprzeciwić, jednak była przeganiania przez duchownego. Później okazało się, że ksiądz jest kapłanem diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie, a obecnie przebywa na emeryturze i tylko czasem odprawia msze w kościele św. Szczepana. Zachowanie księdza można zobaczyć poniżej:

Z danych na stronie Fundacji WOŚP wynika, że do poniedziałku 1 lutego do godziny 11:20 zebranych zostało ponad 127 mln złotych (dokładnie 127 495 626). W ciągu 28 dotychczasowych finałów, Polacy wsparli organizację na ponad 1,3 mld złotych, za co kupionych zostało ponad 65 200 urządzeń medycznych.

Więcej o: