Smog w Polsce. Jakość powietrza na południu kraju "bardzo zła", najgorzej w Częstochowie i Krakowie

Smog po raz kolejny zawisł nad Polską. O złym stanie powietrza zwłaszcza w południowej części kraju informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Najgorzej jest w Rzeszowie, Częstochowie i Krakowie, gdzie władze ostrzegają przed wysokim stężeniem pyłu PM10. Mieszkańców zachęca się, by ograniczyli wychodzenie z domu i unikali wietrzenia pomieszczeń.

Wraz z początkiem nowego miesiąca na mapach jakości powietrza w Polsce można zaobserwować wyraźne zmiany. Ciemno czerwone kolory pojawiły na południu Polski, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy północno-zachodniej Polski. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim jakość powietrza określana jest jako "dobra" lub "bardzo doba".

Polskie miasta w czołówce rankingu śmierci z powodu smoguPoliczyli, ile osób zabija smog. Wśród 50 najgorszych miast 16 z Polski

Smog w Polsce. Na południu kraju przekroczono normy dopuszczalne. "Bardzo zła" jakość powietrza w Krakowie i Częstochowie

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że najgorsza jakość powietrza jest w Rzeszowie, Częstochowie, Krakowie, Raciborzu, Jeleniej Górze i Dębicy. Ciemno czerwony kolor na mapie wskazuje, że jakość powietrza w tych miejscowościach jest "bardzo zła". Stężenie pyłu PM10 w stacji przy ul. Armii Krajowej w Częstochowie wyniosło 118,8 µg/m3, a w Krakowie przy ul. Bujaka 131,5 µg/m3. Oznacza to ponad dwukrotne przekroczenie poziomu dopuszczalnego. Na "złą" jakość powietrza i wysokie stężenie pyłów zawieszonych wskazują również czujniki w Poznaniu, Opolu, Lublinie i Kaliszu.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wprowadził 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Władze apelują do mieszkańców, aby ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni oraz korzystanie z samochodów. Mieszkańcy powinni również unikać wietrzenia pomieszczeń oraz w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej.

Trochę lepiej jest w centralnej Polsce. Jednak i tam żółte i pomarańczowe plamy wskazują na to, że jakość powietrza jest zaledwie "umiarkowana" albo "dostateczna". Wyjątkiem jest Bydgoszcz, Żyrardów i Włocławek, gdzie jakość powietrza określana jest jako "zła". GIOŚ ostrzega, że w miejscowościach o "bardzo złej" jakości powietrza, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu

O złej jakości powietrza informował również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na południu Polski zanotowano wysokie zanieczyszczenie powietrza tlenkiem węgla (jego źródłem w powietrzu są m.in. dymy pochodzące z zakładów przemysłowych, dymy komunalne a także spaliny samochodowe). Najwyższe zanieczyszczenie odnotowano w województwie śląskim, ale powodów do zadowolenia nie powinni mieć również mieszkańcy Warszawy i Łodzi.

Zobacz wideo Na co Polacy wymieniają "kopciuchy"?
Więcej o: