Zobacz wideo
Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?
Nowe zasady ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Większość z restrykcji - na przykład tych dotyczących szkół, zgromadzeń publicznych czy restauracji - została utrzymana. Rząd zdecydował się poluzować obostrzenia jedynie w trzech przypadkach. Nowy plan na walkę z epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 obowiązywać będzie od 1 do 14 lutego.
Nowe obostrzenia - co się zmienia od 1 lutego?
- Otwarcie sklepów w galeriach handlowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Placówki te muszą zapewniać środki dezynfekujące, dbać o zachowanie dystansu i umożliwić klientom zakup maseczek. Obowiązują też limity osób w sklepach: jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych; jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w większych sklepach.
- Zniesienie godzin dla seniorów, które obowiązywały od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.
- Otwarcie galerii sztuki i muzeów, przy zachowaniu zasady maksymalnie jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.
Godziny dla seniorów będą zniesione. Przedsiębiorcy tylko na nich tracili
Koronawirus w Polsce - obostrzenia przedłużone do 14 lutego
Jakie restrykcje wciąż obowiązują w Polsce w związku z pandemią?
- Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Dopiero od 23 stycznia nie będą podlegały jej te osoby, które zrobią na 48 godzin przed przyjazdem test na obecność COVID-19, a jego wynik będzie negatywny
- Przedłużona zostaje nauka zdalna uczniów: w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami)
- W sklepach i kościołach może przebywać max. jedna osoba na 15 metrów kwadratowych pomieszczenia
- W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
- Przedłużony zostaje zakaz organizacji wesel i konsolacji
- Zamknięte są nadal siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Zamknięte są także restauracje i bary, które mogą wydawać posiłki tylko na wynos
- Zamknięte są stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa może być udostępniona tylko do uprawiania sportu zawodowego
- Hotele są zamknięte z nielicznymi wyjątkami - pokoje mogą być udostępniane służbom mundurowym, medykom czy pacjentom szpitali specjalistycznych.
Niektórzy restauratorzy, właściciele klubów czy siłowni nie zgadzają się z przedłużeniem zakazów, dlatego zapowiadają otwarcie swoich firm od poniedziałku 1 lutego. Taki krok zadeklarowało już m.in. 57 przedsiębiorców w Poznaniu. - Rząd nam zabrał wszystko: pasję, rodzinę, pracę. Robimy wszystko legalnie, to rząd łamie prawo. Będziemy się od wszystkiego odwoływać - mówił podczas niedzielnej konferencji Piotr Częstochowski z Poznańskiej Izby Gastronomii. Za otwarcie lokali mimo zakazów sanepid może nałożyć karę do 30. tysięcy złotych.
Siłownie: Otwieramy się! Stoimy na stanowisku, że działamy legalnie