Wyrok TK wpłynie na liczbę wykonywanych badań prenatalnych? Prof. Wielgoś: Taki wniosek się nasuwa

- Obawiam się, że po tym, co się stało, powrót do tej sytuacji sprzed publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie bardzo trudny. Niestety została otworzona puszka Pandory. Nie wiem, czy możliwy jest powrót do kompromisu - mówił o publikacji orzeczenia TK prof. Mirosław Wielgoś. Jak dodał, wyrok może też wpłynąć na liczbę wykonywanych w Polsce badań prenatalnych.

27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował orzeczenie znacznie ograniczające prawo do aborcji w Polsce. Stało się to dopiero 97 dni po jego ustnym ogłoszeniu 22 października. Zgodnie z nim aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Decyzja TK została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w ostatnich dniach w kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się protesty. Restrykcyjne orzeczenie TK skomentował profesor Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i były rektor uczelni, a także krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii.

Zobacz wideo Strajk Kobiet. Nieudana blokada marszu. Policja użyła gazu (29.01)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Warszawa, 14 września 2019Co po wyroku TK ws. aborcji? Bodnar zapowiada wariant irlandzki

Powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego? "Bardzo trudny"

Profesor Mirosław Wielgoś oznajmił, że w specjalistycznej medycynie powinno być jak "najmniej polityki". - Moja wiara w polityków nie jest aż tak wielka, jak wiara w lekarzy. Myślę, że warto byłoby zaangażować ekspertów, których mamy w Polsce wielu, bardzo wysoko wykwalifikowanych specjalistów. To jest specjalistyczna medycyna i powinna tu być jak najmniej polityki i jak najmniej ideologii, wtedy jest szansa, że będziemy w stanie wypracować konstruktywnie jakiś dobry model - mówił o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego na antenie TVN24.

Została otworzona puszka Pandory. Nie wiem, czy możliwy jest powrót do kompromisu

- dodał prof. Wielgoś.

Badania prenatalne a wyrok TK

Profesor Wielgoś pytany o to, czy po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wpłynie na liczbę wykonywanych badań prenatalnych, odpowiedział, że "taki logiczny wniosek się nasuwa". Ekspert wyraził też nadzieję, że jednak liczba takich badań nie spadnie. - Pamiętajmy, że badania prenatalne nie są wykonywane tylko po to, żeby przerywać ciążę. Głównym celem prenatalnych jest stwierdzenie tego, że ciąża rozwija się prawidłowo, że dziecko nie ma żadnych wad, żadnych nieprawidłowości i takie dobre informacje przekazujemy znakomitej większości naszych pacjentek - dodał lekarz.

Protest Strajku Kobiet w KielcachStrajki kobiet w dziesiątkach miast. Protesty m.in. w Iławie, Chodzieży

Więcej o: