29. finał WOŚP. Już ponad 127 mln złotych na sprzęt dla oddziałów dziecięcej laryngologii [PODSUMOWANIE]

Tysiące wolontariuszy, aukcji i atrakcji - w niedzielę w wielu miastach w Polsce i na świecie odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem finału była zbiórka pieniędzy na sprzęt dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. 1 lutego o godzinie 6 na koncie Orkiestry było 127 495 626 złotych.

Przed 29. finałem WOŚP zarejestrowały się łącznie 1362 sztaby, z czego 79 z nich za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Tajlandii, Islandii, Wietnamie czy Indonezji). W zbiórce pieniędzy uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy.

Organizowane były m.in. okolicznościowe biegi, spacery, koncerty, wspólne morsowanie, a także tradycyjnie już licytacje. W tym roku było jednak trudniej, bo trzeba było wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną. Przykładowo, przed wejściem do studia w Warszawie konieczne było poddanie się szybkiemu testowi pod kątem koronawirusa.

-Największe wyzwanie przy organizacji? Bardzo chcieliśmy grać, a konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa i spełnienie wszystkich norm: testy, ratownicy medyczni, wszystko to działa bardzo sprawnie. Dzięki temu możemy się czuć bezpiecznie

- mówił w niedzielę lider WOŚP Jerzy Owsiak.

Według stanu na godz. 6  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała już 127,4 mln złotych. Ostateczna kwota pieniędzy zebrana podczas tegorocznej zbiórki zostanie ogłoszona tradycyjnie w marcu.

Do finału dołączył również portal Gazeta.pl w ramach akcji #JedenDzieńDłużej. Wciąż możecie wziąć udział nie tylko w naszych niesamowitych licytacjach, ale również dorzucić się do wirtualnej skarbonki.

W tym roku fundacja dzięki zebranym pieniądzom chce kupić m.in. endoskopy laryngologiczne, egzoskopy, lasery diodowe, aparaty USG i RTG, kardiomonitory czy polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

29. finał WOŚP. Światełko do nieba

Kulminacyjnym punktem finału było "światełko do nieba" o godz. 20. W Warszawie "światełko" popłynęło ze świetlnej piramidy stojącej przed Pałacem Kultury i Nauki.

Zobacz wideo Światełko do nieba

"Piramida składa się z elementów multimedialnych i ma 172 punkty świetlne. Panele diody, które składają się na piramidę łącznie wynoszą około 68 ton. Wizualizacja na ekranach jest połączona z pirotechniką. Nie zabrakło ognia i spektakularności, a na ekranach zmieniała się kolorowa Orkiestrowa animacja" - tak wydarzenie opisuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Początkowo 29. finał był zaplanowany na 10 stycznia, przełożono go jednak w związku z epidemią koronawirusa.

Więcej o: