Prof. Łętowska o uzasadnieniu do orzeczenia TK ws. aborcji: Ma manipulacyjny charakter

Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej uzasadnienie do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji ma "manipulacyjny charakter". - Jego przesłanie jest takie, że konstytucja ustanawia "prawo do życia" i że to prawo działa od poczęcia. Tymczasem ten przepis mówi nie o "prawie do życia", tylko o "ochronie życia". I milczy na temat momentu, w jakim życie się zaczyna - tłumaczy.

Prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich i była sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, negatywnie ocenia uzasadnienie TK do orzeczenia ws. aborcji. Zdaniem prof. Łętowskiej ma ono "manipulacyjny charakter", bo "usiłuje wytworzyć wrażenie, że ustawodawca nie ma swobody w decydowaniu o zakresie ochrony życia".

Uzasadnienie do orzeczenia TK ws. aborcji pojawiło się 'nie wiadomo skąd'? Część sędziów nie chciała go podpisać (zdjęcie ilustracyjne)Uzasadnienie do orzeczenia TK ws. aborcji pojawiło się "nie wiadomo skąd"

Jego przesłanie jest takie, że art. 38 konstytucji ustanawia "prawo do życia" i że to prawo działa od poczęcia. Tymczasem ten przepis mówi nie o "prawie do życia", tylko o "ochronie życia". I milczy na temat momentu, w którym życie się zaczyna. Daje więc zwykłemu ustawodawcy dużą swobodę w decydowaniu o zakresie ochrony życia. Natomiast uzasadnienie wyroku usiłuje wytworzyć wrażenie, że ustawodawca tej swobody nie ma, bo życie ma być chronione od poczęcia i kropka

- wyjaśnia prof. Ewa Łętowska w rozmowie z "Polityką".

Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę

Prof. Ewa Łętowska o uzasadnieniu TK: Ma manipulacyjny charakter

Zapytana o to, czy wyrok TK jest wyrokiem, czy też nie, w kontekście wezwań Strajku Kobiet, żeby lekarze, prokuratorzy i sądy ignorowali ten wyrok, bo zapadł z udziałem sędziów-dublerów i został wydany przez trybunał, który nie działa zgodnie z prawem, prof. Łętowska odpowiada, że jest to wyrok.

- Wyrok, który ma bardzo wiele wad - podkreśla.

Zdaniem prof. Łętowskiej jesteśmy świadkami "atrapizacji" wielu instytucji prawa.

KRS, TK, jego wyroki wydawane w wadliwym składzie i przy naruszeniach procedury, działalność nowych izb w Sądzie Najwyższym, ba, Sejm jako maszynka do głosowania jest na najlepszej drodze do atrapizacji itd. Co innego wynika z konstytucji, co innego z praktyki. Powstaje na naszych oczach takie "podwójne państwo", gdzie funkcjonują instytucje atrapy

- stwierdziła.

Trybunał KonstytucyjnyTK: Nieprawdą jest, że sędziowie odmawiali podpisania uzasadnienia wyroku

Orzeczenie TK w sprawie zakazu aborcji opublikowane w Dzienniku Ustaw  

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wcześniej Trybunał opublikował uzasadnienie tego orzeczenia.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Zdecydowana większość legalnych aborcji w Polsce odbywała się z powodu śmiertelnych wad płodu. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w 2019 roku 97,6 proc. legalnych zabiegów przerywania ciąży wykonano właśnie z powodu śmiertelnej, nieuleczalnej wady płodu. W 2018 był to dokładnie taki sam odsetek (97,6 proc.), w 2017 - 97,9 proc., zaś w 2016 - 94,9 proc. Oznacza to, że decyzją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce praktycznie zakazano legalnej aborcji.

Więcej o: