Strajk Kobiet. Małe i większe miasta krzyczą "dość" [CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA]

Cieszyn, Człuchów, Konin, Oława, Kutno czy Skoczów - to tylko niektóre z mniejszych, polskich miast, w których mieszkańcy wyszli na ulice po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Na piątek planowanych jest kolejnych kilkadziesiąt manifestacji w całym kraju. Zachęcamy do nadsyłania zdjęć - pokażmy razem, jak małe i większe polskie miasta mówią "dość".

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje legalnej aborcji w Polsce (uznane za niekonstytucyjne aborcje ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu stanowią 97 procent wszystkich ustawowo dozwolonych zabiegów), sprawił, że na ulice wielu polskich miast ponownie wyszły tysiące protestujących. W środę i czwartek tłumnie protestowały jednak nie tylko Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań czy Wrocław. Licznie gromadzono się także w mniejszych polskich miejscowościach.

Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę

Protestują też mniejsze miasta. Przekaz ten sam: "Nie oddamy naszych praw"

Z hasłami "Mamy dość!", "Piekło dla rządu", "Barbarzyńcy", "Kaczyński, zapłacisz za to", "Nigdy, przenigdy, nie będziesz szła sama" protestujący zebrali się m.in. w Cieszynie, Częstochowie, Człuchowie, Głogowie, Gnieźnie, Koninie, Oławie, Pile, Kutnie, Skoczowie, Słupsku, Starachowicach, Wejherowie, Żninie, Zielonej Górze, Zielonce, Zgorzelcu czy Zabrzu.

"PiS nie odpuszcza, chce nam odebrać nasze prawa - ale my mu pokażemy, że nie mamy zamiaru polubownie ich oddać. Nas naszła ochota na spacer, przypadkiem o godzinie 18.00 będziemy przechodzić koło biura PiS-u, mieszczącego się przy ul. Reja 10" - informował Oleśnicki Strajk Kobiet. Protest przeszedł również przez to miasto.

Tak protestowano w Częstochowie:

Protest w CzęstochowieProtest w Częstochowie Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Protest w CzęstochowieProtest w Częstochowie Fot. Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Poniżej - protest w Zielonej Górze:

Protest w Zielonej GórzeProtest w Zielonej Górze Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Protest w Zielonej GórzeProtest w Zielonej Górze Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Protestujący w Rzeszowie i Kielcach:

Protest w RzeszowieProtest w Rzeszowie Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Protest w KielcachProtest w Kielcach Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.plA tu znamienny cytat z transparentu trzymanego przez protestującą w Szczecinie. Przytaczamy całą treść: "Popatrz na mnie, w oczy prosto, jestem twoją matką, siostrą, jestem twoją córką, żoną, stoję z głową podniesioną, milion z nas tak teraz stoi, żadna z nas się już nie boi".

Protest w SzczecinieProtest w Szczecinie Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

W piątek 29 stycznia o godzinie 20 zaplanowano wielki "marsz na Warszawę", który rozpocznie się przy Rondzie Dmowskiego (nazywanym Rondem Praw Kobiet). Protesty zapowiedziały też m.in. Bełchatów, Bochnia, Chrzanów, Dzierżoniów, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Iława, Koszalin, Kozienice, Kwidzyn, Malbork, Milicz, Myślenice, Nowy Dwór Gdański, Piaseczno, Opole, Olsztyn, Puławy, Polkowice, Sanok, Sztum, Turek czy Złotów. Pełną listę miast można znaleźć TUTAJ.

Pokażmy razem, jak "dość!" mówią duże i mniejsze miasta - zachęcamy do podzielenia się z nami zdjęciami z protestów - zostaną pokazane na łamach Gazeta.pl. Zdjęcia można wysyłać na adres: redakcjagazetapl@agora.pl

Więcej o: