Publikacja wyroku TK ws. aborcji. Zjednoczona Prawica szykuje ustawę o pomocy dla kobiet

Michał Wójcik z Solidarnej Polski poinformował o projekcie rozwiązań, które mają na celu określić pomoc państwa dla kobiet w ciąży, które po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie będą mogły dokonać aborcji z przesłanek embriopatologicznych. Projekt otrzymali już prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę

"Jako wiceszef Solidarnej Polski, przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań, mających na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady. Projekt otrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin" - napisał wiceminister w KPRM Michał Wójcik.

Publikacja wyroku TK w sprawie aborcji. Politycy postulują o "opiekę nad dzieckiem i ograniczeniem jego cierpienia" 

Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie ustaliła, że projekt porusza m.in. kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie od kilku miesięcy zabiegają posłowie Zjednoczonej Prawicy. Hospicjum perinatalne to miejsca medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców dzieci, które z powodu wad wrodzonych mogą umrzeć podczas porodu lub w niedługim czasie po nim.

Więcej szczegółów w tej sprawie nieoficjalnie udało się ustalić dziennikarzom "Wyborczej". Dziennik pisze m.in. o tym, że sejmowy zespół na rzecz życia i rodziny postuluje o "godną opiekę nad dzieckiem i ograniczeniem jego cierpienia". Politycy proponują, by w szpitalach położniczych utworzyć osobne pokoje dla "matek z ciężko chorymi noworodkami". "Wyborcza" pisze też o 20 tys. jednorazowego świadczenia i 1,5 tys. miesięcznie dodatku dla rodzin, które wychowują niepełnosprawne dzieci. "Opieka ma być traktowana jak praca, która daje prawo do emerytury".

Manifestacja w WarszawieManifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym. Kilka osób wtargnęło na teren TK

W środę 27 stycznia po godzinie 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie przepisów antyaborcyjnych. Po publikacji wyroku moc stracił przepis, pochodzący z tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku i dotyczący przesłanki embriopatologicznej. Zezwalała ona na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającego jego życiu. 

Zdjęcie ilustracyjneGinekolożka o wyroku TK: Umówione zabiegi aborcji będą odwoływane

Więcej o: