Policja odzyskała ponad 4 tys. zabytkowych przedmiotów, w tym z czasów rzymskich. Zatrzymano 14 osób

14 osób zatrzymanych i ponad cztery tysiące odzyskanych zabytkowych przedmiotów - to efekt ogólnopolskiej akcji policji przeciwko nielegalnym handlarzom zabytkami. Wśród przejętych historycznych przedmiotów była armata, średniowieczny miecz czy zapinki z czasów rzymskich.

Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w 55 miejscach w kraju policjanci znaleźli militaria i amunicję z czasów wojennych, ale też cenne zabytkowe przedmioty, które mogły pochodzić z nielegalnych poszukiwań za pomocą wykrywaczy metali. Znaleziono między innymi fibule, pierścienie i monety. Wiele z nich to zabytki z okresu wpływów rzymskich, średniowiecza czy czasów nowożytnych, które mogły być wykopane za pomocą detektorów metali. Wśród przejętych przedmiotów są też takie, które mogą stanowić dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Znaleziono też przedmioty pochodzące z kradzieży

Jak informuje RMF FM, w czasie przeszukań kilku mieszkań znaleziono także niewybuchy z czasów wojny. Konieczna była pomoc saperów i ewakuacja mieszkańców. "Podczas operacji natrafiono też na zabytkowe przedmioty pochodzące z kradzieży. Mowa o wyrobach jubilerskich, obrazach, rzeźbach i zegarze ściennym" - informuje rozgłośnia.

Od kilku lat polskie prawo przewiduje nawet karę więzienia za poszukiwania zabytkowych przedmiotów bez pozwolenia lokalnego konserwatora zabytków. Zgodnie z przepisami każdy taki przedmiot znaleziony w ziemi stanowi własność Skarbu Państwa. Stowarzyszenia poszukiwaczy za pomocą detektorów metali próbują zmienić to prawo na bardziej liberalne.

Zobacz wideo Skradziony zabytkowy samochód odzyskany przez policjantów
Więcej o: