Manifestacja przed siedzibą TK. Wśród zatrzymanych Klementyna Suchanow

Stołeczna policja informuje, że w czasie trwającego w Warszawie protestu zorganizowanego po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, policjanci interweniowali wobec trzech osób, które wtargnęły na teren Trybunału Konstytucyjnego. Jak podał Strajk Kobiet, wśród zatrzymanych w czwartek jest działaczka Klementyna Suchanow.

W Warszawie w czwartek wieczorem odbywa się manifestacja zorganizowana m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jej uczestnicy zebrali się na placu Na Rozdrożu i przeszli pod Trybunał Konstytucyjny w Alei Szucha.

Niektórzy z manifestujących mają pluszowe zabawki i lalki. Na teren wokół Trybunału Konstytucyjnego wrzucane są i odpalane race. Przed wejściem wylano czerwoną farbę. Protest jest zabezpieczany przez policję.

"W trakcie trwającego protestu policjanci interweniowali wobec trzech osób, które wtargnęły na teren Trybunału Konstytucyjnego. Następnie odmówiły one podania swoich danych. Trwają czynności z zatrzymanymi" - podała ok. godz. 20.30 na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Strajk Kobiet poinformował również na Twitterze, że wśród zatrzymanych jest działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow. Miały zostać zatrzymane również dwie inne osoby.

- Jedna osoba jest na Żytniej, trzy są w Grodzisku Mazowieckim. Tropimy tajemnicę zatrzymanej piątej osoby, do której policja nie chce się przyznać - ogłaszała liderka OSK Marta Lempart.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W środę przed północą w Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wcześniej Trybunał opublikował uzasadnienie tego orzeczenia.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę
Więcej o: