Opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Strajk Kobiet zapowiada protesty: Farba, spray, klej w dłoń!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że decyzja weszła w życie. Przedstawicielki Strajku Kobiet zapowiadają kolejne protesty, które rozpoczęły się już w późnych godzinach wieczornych w środę.

O godzinie 23.15 na stronie internetowej Dziennika Ustaw pojawił się opublikowany wyrok. Zgodnie z jego treścią niezgodna z konstytucją jest aborcja wykonywana ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, m.in. w postaci poważnych wad rozwojowych płodu, wykrywanych we wstępnych etapach ciąży.

Leon KieresSędzia w zdaniu odrębnym: Nie zgadzam się na instrumentalizację Trybunału

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie aborcji

Kilka godzin wcześniej Trybunał Konstytucyjny opublikował obszerne, 154-stronicowe uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Doszło do tego dokładnie 97 dni po ustnym ogłoszeniu decyzji 22 października, co wywołało masowe, największe od 1989 protesty na ulicach całej Polski. Rząd tłumaczył, że nie publikował wyroku z powodu brakującego uzasadnienia.

Konstytucjonaliści uważają jednak, że zgodnie z konstytucją do publikacji powinno dojść najpóźniej 2 listopada. Ostateczną decyzję w sprawie ogłaszania aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w Dzienniku Ustaw wydaje premier.

Trybunał Konstytucyjny. Zapowiedzi kolejnych strajków

Tuż po ogłoszeniu decyzji o publikacji wyroku, jeszcze w środę na ulice wielu polskich miast po raz kolejny wyszli protestujący. Niezadowolenie z wyroku TK demonstrowali w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach czy Krakowie. Zapowiadane są kolejne protesty w najbliższych dniach. 

Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski po uroczystości rekonstrukcji rządu. Warszawa, 9 stycznia 2018Suski o protestujących ws. wyroku TK: "Nie wiedzieli, o co im chodzi"

"Jakiś kryminalista z Kancelarii Premiera opublikował oświadczenie mgr Przyłębskiej ws. aborcji. Nadchodzi czas próby. Protestujemy wszędzie zostawiając ślady. Farba, spray, klej w dłoń! Szykujemy się na jutro i na piątek, ale działamy cały czas" - zapowiedział Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku w środowy wieczór.

Zobacz wideo Lempart: Nie da się żyć bez wolności. Wolność jest jak powietrze
Więcej o: