Kuratoria promują antyaborcyjny konkurs. Uczniowie mogą zdobyć punkty na świadectwie i nagrody

Kuratoria w Krakowie, Lublinie, Katowicach i Białymstoku patronują konkursowi zorganizowanemu przez stowarzyszenie pro-life, którego temat to "wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne jak antykoncepcja, aborcja, in-vitro czy eutanazja". Zwycięzcy mogą liczyć m.in. na dodatkowe punkty na świadectwie szkolnym.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka już po raz 16. organizuje konkurs "Pomóż ocalić życie bezbronnemu". Organizatorzy przekonują, że przygotowane przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych prace rzeczywiście mogą pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

Stowarzyszenie pro-life zaprasza uczniów do nadsyłania prac

Na dowód tej tezy organizatorzy przypominają film konkursowy nastolatków z Żelechowa. Jego bohaterami są skłóceni małżonkowie. Pewnego dnia pracujący jako żołnierz mąż wyjeżdża na misję, a w tym samym czasie jego żona dowiaduje się, że jest w ciąży.

"Kilka tygodni później kobieta odkrywa, że choruje na białaczkę i musi wybierać, która walka będzie priorytetowa - o nią czy o dziecko. Po tym jak film nastolatków trafił do internetu, odezwała się do nich pewna mama z Białegostoku. Powiedziała, ze dzięki niemu nie zdecydowała się na aborcję" - czytamy na stronie internetowej organizatora konkursu.

W ramach konkursu uczniowie są zachęcani do tworzenia prac na temat aborcji, eutanazji czy in-vitro. Dopuszczone są zarówno prace plastyczne, prezentacje multimedialne, jak i piosenki i filmy, a nawet gry komputerowe. Stowarzyszenie pro-life uważa, że to "zachęci młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka".

Punkty na świadectwie za najlepsze prace

Konkurs skierowany jest do uczniów z klas podstawowych 4-6 i 7-8, a także uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczestnicy mogą wygrać sprzęt elektroniczny, książki i gry planszowe, natomiast starsi - nagrody pieniężne w wysokości do 1500 zł.

"Gazeta Wyborcza" informuje dodatkowo, że wsparcie dla konkursu wyraziły kuratoria oświaty w Krakowie, Lublinie, Katowicach i Białymstoku. Formą nagrody w tym przypadku mają być dodatkowe punkty na świadectwie, które są ważne przy rekrutacji do szkół średnich.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich zapowiedział na Facebooku podjęcie kroków prawnych wobec organizatorów. Organizacja uważa, że w ten sposób "pierze się mózgi dzieciom", a wspieranie takich inicjatyw jest "znęcaniem się nad dziećmi".

Zobacz wideo Emilewicz: Aborcja na życzenie jest dla mnie moralnie i etycznie nieakceptowalna
Więcej o: