Sędzia Leszek Mazur złożył deklarację w sprawie swojego członkostwa w KRS

Były przewodniczący KRS i jeden z jej członków zadeklarował, że jeśli 29 stycznia nowym przewodniczącym sędziowskiego gremium zostanie poseł lub senator, to on zrezygnuje z członkostwa - informuje Onet.

29 stycznia odbędą się wybory nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej z tej funkcji zrezygnował sędzia Leszek Mazur, który wcześniej został odwołany wraz z rzecznikiem prasowym Maciejem Miterą (Mazur stwierdził, że odwołanie było bezprawne). Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się wówczas o opinię prawną w tej sprawie. Jak się okazało czynności, które miały odwołać przewodniczącego KRS, były niezgodne z prawem. Ostatecznie to sam Leszek Mazur zrezygnował z funkcji. - Wątpliwości budzi fakt, że nie istnieje procedura odwołania członków Prezydium KRS, ponieważ są to stanowiska obsadzane na całą kadencję - uzasadniał sędzia Mazur.

Zobacz wideo Wawrykiewicz: 27 osób z 10 tysięcy wpłynęło na wybór KRS

Leszek Mazur grozi odejściem z KRS, jeśli nowy przewodniczący będzie politykiem

Leszek Mazur i jeden z członków KRS zadeklarowali, że jeżeli kolejnym przewodniczącym zostanie polityk, to zrezygnują ze swoich stanowisk w Radzie. Jednym z kandydatów na nowego szefa KRS jest Arkadiusz Mularczyk, który jest posłem PiS i dotychczas pełnił funkcję wiceszefa Rady. Sam polityk nie odniósł się na razie do informacji o jego kandydaturze.

- Jeśli polityk zostanie nowym szefem KRS, ja złożę rezygnację z członkostwa w niej. Przy czym zastrzegam, że jako polityka rozumiem posła lub senatora, którzy są członkami Krajowej Rady - oświadczył w rozmowie z Onetem Leszek Mazur.

Kolejnymi nazwiskami wymienianymi w gronie potencjalnych kandydatów są sędziowie związani ze Zbigniewem Ziobrą, są to Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek i Marek Jaskulski. Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się wybór na przewodniczącego sędziego Wiesława Johanna, który w KRS reprezentuje prezydenta. Jednak sędzia Johann zadeklarował, że nie zamierza bić się o fotel szefa Rady.

Leszek MazurOpozycja o odwołaniach w nowej KRS. "To są sceny jak z filmów gangsterskich"

Krajowa Rada Sądownictwa

W Krajowej Radzie Sądownictwa zasiada 25 osób: pierwszy prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciel prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów SN, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych, czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów. KRS czuwa między innymi na przestrzeganiem etyki zawodowej w środowisku sędziowskim, wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i asesorów sądowych oraz rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów wojskowych oraz opiniuje kandydatów na sędziów.

Więcej o: