Strajk Kobiet. Ksiądz kazał podpisywać uczniom zaskakujące oświadczenia. Kuria: Zasługuje na uznanie

Rzeszowska kuria stwierdziła, że pomysł proboszcza, który kazał uczniom podpisywać oświadczenia dotyczące Strajku Kobiet, zasługuje na uznanie. Zdaniem kościoła ksiądz pomógł uczniom "podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy".

Uczniowie jednej ze szkół w Ropicy Polskiej (woj. małopolskie), którzy przygotowują się do bierzmowania, otrzymali od księdza zaskakujące oświadczenie do podpisu. Dokument dotyczy ich poparcia dla Strajku Kobiet i wspierania tej inicjatywy w internecie.

Abp Marek JędraszewskiJędraszewski o aborcji: W sprawach świętych nie wolno tworzyć referendów

"Ja, niżej podpisany(a) kandydat (kandydatka) do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. strajku kobiet: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogły wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze strony strajku kobiet i moje osobiste zdjęcie(a). Usunąłem (usunęłam) już ze swojego konta powyższe treści, bądź uczynię to w dniu ...... Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego, być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO" - brzmi treść oświadczenia, które można znaleźć w internecie [pisownia oryginalna - red.]. 

Oświadczenia rozdane uczniom zostały podpisane przez miejscowego proboszcza, ks. Stanisława Makowieckiego. Duchowny miał poinformować nastolatków, że jeśli nie podpiszą oświadczenia, nie dopuści ich do bierzmowania.

Zobacz wideo Biejat: Szpitale wypisują kobiety kwalifikujące się do legalnego przerwania ciąży

Rzeszowska kuria zajęła stanowisko. "Weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą a podejmowanymi decyzjami"

Sprawa obiegła ogólnopolskie media. Nagłośnił ją także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

"Dziękujemy księdzu, że tak wcześnie uświadamia dzieci, jakimi metodami posługuje się Kościół katolicki - szantaż, ograniczanie wolności, straszenie. Oby jak najwięcej młodych ludzi jak najwcześniej poznało się na hipokryzji kleru" - napisał OMZRiK, publikując zdjęcie cytowanego powyżej oświadczenia. 

Stanowisko w tej sprawie zajęła Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, której podlega parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej. Autorem oświadczenia jest kanclerz kurii ks. Piotr Steczkowski.

"1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.
2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.
3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie" - czytam w oświadczeniu kurii

Kobieta w ciąży - zdjęcie ilustracyjneIrlandia. Opozycja chce konfiskaty dóbr kościelnych. "Nietaktowne przeprosiny"

Więcej o: