Producent i MON odpowiadają na tekst o karabinie Grot. Resort obrony: Przeszedł wszystkie niezbędne badania

Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do ustaleń Onetu na temat karabinów Grot. Resort twierdzi, że były one "testowane przez producenta i przyszłego użytkownika przed wejściem do masowej produkcji". Z kolei Fabryka Broni Łucznik zarzuca portalowi, że nie przedstawił stanowiska spółki, mimo że zostało one przekazane dziennikarzom. Na te doniesienia odpowiedział portal.

W poniedziałek Onet opisał raport, z którego wynika, że flagowy polski karabinek Grot ma wiele wad - łącznie 22, m.in. przegrzewa się, rdzewieje, często się zacina, a przy uderzeniach zdarza się, że pęka kolba. Według portalu MON zamówił 53 tys. sztuk, podpisując kontrakt na 500 mln zł, mimo że miał wiedzieć o niektórych wadach karabinka. Największe wątpliwości, zdaniem Onetu, budził fakt, że w chwili podpisywania kontraktu, Grot miał nie mieć badań kwalifikacyjnych, pozwalających na dopuszczenie go do użytku w armii. 

Zobacz wideo Wodowanie japońskiego okrętu podwodnego Taigei. "Okręt podwodny na baterie jak w smartfonie"

Producent karabinka Grot: Onet nie zaprezentował stanowiska spółki

Na tekst Onetu odpowiedział producent karabinka, Fabryka Broni „Łucznik”. Zdaniem koncernu, autorzy materiału "nie zaprezentowali stanowiska spółki, mimo że zostało ono przekazane" 14 stycznia br. - fabryka miała odpowiedzieć na przesłane pytania.

Niestety nasze odpowiedzi na temat wprowadzonych już modyfikacji w karabinkach w wersji A1 oraz A2 nie zostały przedstawione w tekście poświęconym karabinkowi MSBS GROT

- czytamy w informacji spółki.

Wykopywanie bomby, która wypadła z B-52 podczas katastrofy pod Goldsboro Rozpadający się B-52 zrzucił 60 lat temu bomby jądrowe na USA

Onet, w odpowiedzi twierdzi z kolei, że w przesłanym stanowisku "nie znalazły się odpowiedzi na większość zadanych przez redakcję pytań", a także zauważa, że producent "nie odniósł się do ani jednej z 22 wad karabinka".

MON o karabinkach Grot: Przeszedł wszystkie niezbędne badania

Do publikacji odniosło się także Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort przekazał, że karabinek Grot był testowany "przez producenta i przyszłego użytkownika przed wejściem do masowej produkcji i przeszedł wszystkie niezbędne badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnej komisji".

Dodano także, że Ministerstwo Obrony Narodowej "cały czas współpracuje z producentem nad dalszym doskonaleniem konstrukcji z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych i przekazanych przez żołnierzy w trakcie eksploatacji karabinka".

Więcej o: