Pogoda. Śnieżyca na wschodzie Polski. 6 tys. domów na Podkarpaciu bez dostaw prądu

We wschodnią Polskę uderzyła śnieżyca. Intensywne opady śniegu spowodowały utrudnienia dla kierowców oraz zerwanie linii energetycznych. W województwie podkarpackim prądu zostało pozbawionych sześć tys. gospodarstw domowych.

Intensywne opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach. Najgorsza sytuacja jest w województwie podkarpackim, gdzie na niemal wszystkich drogach występują utrudnienia. Dla południowych rejonów województwa IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne 3. stopnia.

Pogoda. Około 6 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu jest bez prądu

Ryszard Kozak, dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, powiedział, że w całym regionie temperatura spadła do około zera stopni, pada gęsty i mokry śnieg, który utrudnia jazdę samochodem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego szacuje, że trudne warunki pogodowe mogą potrwać co najmniej do godziny 20.

CBŚP kontynuuje operację 'Przebudzenie mocy'. Zatrzymano 7 osóbCBŚP kontynuuje operację "Przebudzenie mocy". Zatrzymano 7 osób

Radio Zet, powołując się na Polską Agencję Prasową, informuje, że śnieżyca na Podkarpaciu doprowadziła do utraty prądu ok. 6 tys. gospodarstw domowych. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu regionu, w rejonie Sanoka, gdzie elektryczności nie ma 3,5 tys. gospodarstw domowych. Powodem przerw w dostawie energii są zerwane linie energetyczne oraz uszkodzenie około 180 transformatorów.

Pogoda. Zasypane drogi na Lubelszczyźnie i Warmii i Mazurach

W województwie lubelskim najgorzej jest na południu. Utrudnienia występują na drodze krajowej nr 19 (od granicy do Kraśnika), drodze krajowej nr 17 (na odcinku Hrebenne-Piaski) oraz na drodze nr 74 (od Zamościa do Janowa Lubelskiego). Służby ostrzegają, że jeszcze gorsze warunki występują na drogach wojewódzkich, w szczególności w okolicach Zamościa i Biłgoraja. Na jezdni pojawiła się cienka, zajeżdżona warstwa śniegu, która może być bardzo niebezpieczna dla kierowców.

bałwan (zdj. ilustracyjne)Policja prowadzi śledztwo w sprawie bałwana z "antyrządowym transparentem"

W województwie warmińsko-mazurskim oprócz intensywnych opadów śniegu występuje również silne zamglenie, które ogranicza widoczność do 300 metrów. Powierzchnie dróg i chodników są bardzo śliskie. W rejonie Elbląga powstało dużo błota pośniegowego. Zarząd Dróg Wojewódzkich apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności za kierownicą.

Pogoda. IMGW zapowiada zimowy tydzień

O tym, że na wschodzie Polski pojawią się intensywne opady śniegu, informował jeszcze w niedzielę (24 stycznia) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy przestrzegali, że miejscami spadnie od 15 do 30 cm śniegu, a na południu Podkarpacia nawet 35 cm. Ostrzegano również, że opadom śniegu będzie towarzyszyć silny i porywisty wiatr, który miejscami może spowodować powstanie zawiei i zamieci śnieżnych. Dla wschodniej Polski wydano ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, a w południowych powiatach województwa podkarpackiego (bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, jasielski) 3. najwyższy stopień ostrzeżeń. Ostrzeżenia obowiązują do wtorku 26 stycznia.

"Ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem pogody zimowej z opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. Przejściowo padać będzie także deszcz i deszcz ze śniegiem. Na wschodzie kraju opady śniegu będą chwilami intensywne" - poinformował IMGW. Synoptycy prognozują, że w nocy z piątku na sobotę (29-30.01) temperatura w nocy może spaść do minus 10 stopni Celsjusza.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody