Pogoda. Śnieg i oblodzenie utrudniają jazdę w całym kraju. Na drogach prawie 600 pługopiaskarek

Trudna sytuacja na drogach we wschodniej części kraju. Śnieg, deszcz i oblodzone drogi sprawiają, że kierowcy muszą mierzyć się z licznymi utrudnieniami w ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że na drogi wyjechały 572 pojazdy do zimowego utrzymania dróg.
Zobacz wideo Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą. Dlaczego?

GDDKiA informuje, że ślisko jest w województwach podkarpackim, małopolskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, śnieg pada w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, śląskim, lubelskim, małopolskim, wielkopolskim, podkarpackim i dolnośląskim, z kolei deszcz - w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Jazdę samochodem utrudnia także mgła, która jest obecna w województwach śląskim i mazowieckim. 

"Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci pracują 572 pojazdy do zimowego utrzymania. (...) Jedźcie ostrożnie!" - czytamy w komunikacie GDDKiA. 

Drogi krajowe są przejezdne, ale na wielu z nich występują liczne utrudnienia. Samochody jadą powoli m.in. po drogach w okolicy Rzeszowa. Trudna jest także sytuacja na jezdniach w pobliżu Miejsca Piastowego, Przemyśla, Jasła, Lublina, Zamościa czy Nowego Sącza. Jazdę samochodem utrudnia m.in. błoto pośniegowe oraz śnieżyce, które uderzyły we wschodnią część kraju.

IMGW: Ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem zimowej pogody

Przed trudnymi warunkami na drodze ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

"UWAGA, ostrzegamy przed intensywnymi opadami śniegu, silnym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne oraz oblodzeniem. Warunki na drogach są trudne, może być niebezpiecznie, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju" - czytamy w komunikacie IMGW na Facebooku. 

Synoptycy prognozują, że trudne warunki pogodowe mogą utrzymać się w Polsce do końca tygodnia. W najbliższych dniach możemy spodziewać się śniegu, zamieci, zawiei, deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Najintensywniejsze opady wystąpią na wschodzie kraju. 

Do kierowców apelują także policjanci. "Zimowa aura i zmieniające się warunki na drodze wymagają od jej użytkowników większej wyobraźni i rozwagi. Padający śnieg, zamarzająca mżawka czy też niskie temperatury mogą stwarzać duże utrudnienia w ruchu drogowym" - czytamy na Twitterze mazowieckiej policji.

Więcej o: