RCB i IMGW wydały ostrzeżenia przed oblodzeniami i intensywnymi opadami śniegu. Nawet powyżej 30 cm

W nocy z niedzieli na poniedziałek należy spodziewać się oblodzenia na drogach oraz intensywnych opadów śniegu. Ostrzeżenia - w tym najwyższego, trzeciego stopnia dla części woj. podkarpackiego - wydały Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"W nocy i jutro [w poniedziałek - red.] rano intensywne opady śniegu i oblodzenie. Na południowym wschodzie może spaść nawet do 35 cm śniegu. Uważajcie!" - przekazało w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Według RCB najtrudniejsze warunki (intensywne opady śniegu, silny wiatr) mają panować w południowo-wschodnich powiatach województwa podkarpackiego.

RCB i IMGW ostrzegają przed oblodzeniem i intensywnymi opadami śniegu

Po godz. 19 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na prognozy którego powołuje się RCB, wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla większej części kraju (nie powinno ono wystąpić na terenie południowych województw). 

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W przypadku części woj. podkarpackiego mamy do czynienia również z ostrzeżeniem najwyższego, trzeciego stopnia (przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 30 cm). Dotyczy ono powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego oraz Krosna. 

"Strefa śniegu będzie wędrowała z południa na północ kraju, wraz z przemieszczaniem się niżu. Największych opadów śniegu spodziewamy się nad ranem i w ciągu dnia 25.01 na Podkarpaciu, tam spadnie do 35 cm śniegu. W Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia spadnie od 20 do 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin. Na pozostałym obszarze kraju również spadnie śnieg, jednak opady nie będą już tak intensywne" - poinformował IMGW.

W komunikacie podkreślono, że opadom śniegu okresami będzie towarzyszył silny i porywisty wiatr który miejscami, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza. W górach może powodować on zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o: