Śnieg na koniec miesiąca. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami. Spadnie nawet 35 cm

Zapowiadany powrót zimy widać już w części Polski, ale to dopiero początek. IMGW wydał ostrzeżenia przed opadami śniegu, które na południu mogą sięgnąć kilkudziesięciu centymetrów. Do tego zrobi się ślisko.

Zimowa pogoda na początku nadchodzącego tygodnia może dać się mocno odczuć mieszkańcom sporych obszarów Polski - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał związane z tym ostrzeżenia, które zaczną obowiązywać już dzisiejszej (z niedzieli na poniedziałek) nocy. 

Pogoda znów zimowa. IMGW ostrzega: w części Polski spadnie dużo śniegu

Najwięcej śniegu ma spaść w południowej części województwa podkarpackiego - tam przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 35 centymetrów. Chodzi o powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, leski i bieszczadzki - tam opady mogą być intensywne i od godz. 2:00 w nocy do godz. 20:00 w poniedziałek obowiązuje ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. 

Śnieg w Madrycie Śnieg w Madrycie nie oznacza, że nie ma zmian klimatu. Bo przez okno nie widać całej planety

Bardzo dużo śniegu - do 30 cm - może też spaść w pozostałej części województwa podkarpackiego oraz w województwie lubelskim, w południowej i wschodniej części małopolskiego oraz w północno-wschodnich powiatach mazowieckiego - dla tego obszaru IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które będzie obowiązywać - w zależności od powiatu - od 3 w nocy w poniedziałek do 19-20 we wtorek 26 stycznia (to bliżej południa kraju) lub od poniedziałkowego poranka (od 4:00, 7:00 lub 9:00) do ranka lub południa następnego dnia. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmuje pozostałe wschodnie powiaty województwa mazowieckiego (w tym wołomiński, miński i otwocki) i wschodnią część świętokrzyskiego - tam przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć 20 cm. 

Uwaga, będzie ślisko! 

Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach na północy i wschodzie kraju. Ostrzeżenie pierwszego stopnia zaczną obowiązywać o godzinie 21.00 w województwie zachodniopomorskim oraz o godzinie 22.00 w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Alerty wygasną rano.

W Finlandii rok 2020 był rekordowo ciepły Anomalia pogodowa w Finlandii. Rok 2020 był rekordowo ciepły

W tych województwach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna gruntu wyniesie około -2, -3 stopni Celsjusza.

"Zachowajcie szczególną ostrożność na drogach!"  - apeluje IMGW. 

Ostrzeżenia IMGW dla każdego powiatu można śledzić na tej mapie. 

Zobacz wideo Arktyczny lód umiera, stężenie CO2 jest rekordowe. Klimat wszedł do wielkiej polityki. "Tabelka w excelu przekonuje
Więcej o: