Pogoda. Zima wraca. IMGW: Będzie śnieg, ślisko, może być też jeszcze bardzo mroźno

IMGW opublikował prognozę pogody na najbliższe dni, w której daje też wskazówki co do tego, czego możemy się spodziewać do końca stycznia. Wraca zimowa aura, choć, przynajmniej na razie, nie powinno być tak zimno, jak podczas niedawnego frontu ze wschodu.
Zobacz wideo Ochojska: Wpływamy negatywnie na życie ludzi w najuboższych krajach

W ostatnich dniach w Polsce mamy do czynienia z ociepleniem, z temperaturami sięgającymi 10 stopni, a lokalnie nawet więcej. Miejscami były to poziomy przypominające bardziej wiosnę niż kalendarzową zimę.

Elektrownia węglowa BełchatówW 2020 emisje spadły, a temperatura wzrosła. Fizyczka wyjaśnia i ostrzega ws. wychodzenia z kryzysu

Ocieplenie w Polsce. Bielsko-Biała z 10 stopniami powyżej zera przez noc

Jak podał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na przykład w Bielsku-Białej cała miniona noc była wyjątkowo ciepła, z temperaturą w okolicy 10 stopni na plusie. "Jak na drugą połowę stycznia, jest to wyjątkowo wysoka temperatura. Przyczyną tego był wiatr fenowy z południa. Tym samym średnia dobowa powietrza przypominała... kwiecień" - napisali meteorolodzy. W Opolu termometry odnotowały w sobotę 11 stopni Celsjusza, za co również odpowiedzialny był wiatr fenowy z południa. 

W ciągu ostatniego tygodnia różnice w skrajnych temperaturach były ogromne. Jak przypomina Instytut, kilka dni temu mróz sięgał -27 stopni Celsjusza, a w piątek można było doświadczyć nawet 14 stopni powyżej zera. "Jest to różnica ok. 40 stopni w skali tygodnia na terenie Polski" - piszą eksperci. 

IMGW: do lutego wraca zima i śnieg

W najbliższych dniach pogoda się zmieni. Jak podaje IMGW, do końca miesiąca czeka nas zima, choć raczej łagodna. Towarzyszyć jej za to będą intensywne opady śniegu. Zmianę aury przyniesie front, który od soboty nadciąga nad Polskę od zachodu. Najpierw na zachodnich krańcach kraju w sobotę należy się spodziewać deszczu, a potem deszczu ze śniegiem i mocnych opadów śniegu. 

"Z pewnością uwagę trzeba zwrócić na drogach - tak więc jeźdźmy rozważnie. Przy takich opadach, śnieg może stać się na tyle mokry, że operatorzy sieci energetycznych mogą mieć ręce pełne roboty" - ostrzegają meteorolodzy. 

Polskie miasta w czołówce rankingu śmierci z powodu smoguPoliczyli, ile osób zabija smog. Wśród 50 najgorszych miast 16 z Polski

Na pozostałym obszarze Polski pogoda w sobotę miała być jeszcze dość stabilna, ze wciąż dodatnimi temperaturami. Ale i tam sytuacja zmieni się w niedzielę. Temperatury mają być w okolicach zera lub powyżej. Lokalnie mają wystąpić opady deszczu i deszczu ze śniegiem. 

Od poniedziałku zrobi się bardziej zimowo. Jak podają meteorolodzy, "na cały tydzień modele IMGW-PIB prognozują opady śniegu od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów". "Mamy kalendarzową zimę. Bestia to raczej po prostu zimowy bałwan, które będzie można już tworzyć od niedzieli. Będzie śnieg, ślisko, może być też jeszcze bardzo mroźno" - podsumowują swój komunikat eksperci. 

Więcej o: