Mazowsze. "Archiwum X" rozwiązało sprawę zabójstw sprzed 26 lat. "Dwa ciała z ranami postrzałowymi"

Policjanci z "Archiwum X" Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu rozwiązali sprawę podwójnego zabójstwa, do którego doszło na polu w gminie Nowe Miasto nad Pilicą w 1994 roku. Zamordowani zostali wówczas mężczyźni w wieku 36 i 47 lat. Teraz zarzut zabójstwa usłyszał 53-letni obywatel Ukrainy, któremu grozi dożywotnie więzienie.

Zadaniem zespołu z "Archiwum X" Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a obecnie mają szansę na rozwiązanie dzięki wykorzystaniu najnowszych technik badawczych.

Łódź. Zabójstwo na placu zabaw. Policja publikuje zdjęciaŁódź. Zabójstwo na placu zabaw. Policja publikuje zdjęcia potencjalnego podejrzanego

Mazowsze. Podwójne zabójstwo sprzed 26 lat

Jedną z takich spraw rozwikłano po 26 latach - chodzi o zabójstwo. Jak opisują śledczy, 27 lipca 1994 roku dyspozytor pogotowia zgłosił, że na polu w Wierzchach znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 36 i 47 lat. Jak opisano, dwa ciała "leżały na rżysku" z ranami postrzałowymi.

Pokryte były krwią. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon. Ofiary były skrępowane

- czytamy w opisie sprawy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia mundurowi użyli psa tropiącego i zebrali wszystkie ślady. Przesłuchani świadkowie wskazywali, iż w pobliżu miejsca zbrodni widziani byli mężczyźni, którzy mogli posługiwać się językiem rosyjskim. Sporządzono portery pamięciowe.

Śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa zostało wszczęte przez Prokuratora Rejonowego w Grójcu. Jednym z jego elementów było przeprowadzenie sekcji zwłok obu mężczyzn. Ustalono, że ofiary zginęły od strzałów z broni palnej, a strzały oddano z bliskiej odległości.

Przyjęta została wersja, że bezpośrednim motywem zbrodni mogła być zemsta za niezatrudnienie mordercy do prac polowych przez jedną z ofiar. Przeprowadzane na dalszych etapach czynności, nawet pomimo zaangażowania Interpolu nie pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie sprawców zbrodni. Rok później śledztwo zostało umorzone.

Mazowsze. Zatrzymano i przedstawiono zarzuty 53-letniemu obywatelowi Ukrainy

W 2011 roku mundurowi wrócili do sprawy. Prokuratura Okręgowa w Radomiu zwróciła się wówczas o pomoc prawną do prokuratur w Białorusi, Armenii i Izraelu. W krajach tych mogły przebywać osoby podejrzane o związek z zabójstwem. Działania te jednak nie wniosły nowych informacji do sprawy.

Po kolejnych kilku latach sprawę spróbowali rozwikłać policjanci z mazowieckiego "Archiwum X". W wyniku przeanalizowanych akt spraw udało się naprowadzić śledczych na trop 53-letniego obywatela Ukrainy, a następnie przedstawić mu zarzuty.

Protest w WarszawieProtest Strajku Kobiet w Warszawie. 11 osób przewieziono na komendę

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Radomiu, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa, za co może mu grozić nawet dożywotnie więzienie. 53-latek tymczasowo został aresztowany przez sąd na 3 miesiące.

Zobacz wideo Policjanci z mazowieckiego „Archiwum X” rozwikłali zagadkę podwójnego zabójstwa sprzed 26 lat
Więcej o: