Poznań. Na świat przyszły pięcioraczki. Pokazano ich pierwsze zdjęcia

W niedzielę w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki - cztery dziewczynki i chłopiec. Lokalne media poinformowały, że ich mama czuje się dobrze. Podano też imiona wszystkich maluchów i zaprezentowano ich zdjęcia.

15-minutowy poród, w którym uczestniczył 30-osobowy personel, odbył się 17 stycznia pomiędzy godz. 20:15 i 20:30. - To bardzo rzadka sytuacja kliniczna, która zdarza się raz na 50 milionów, a w naszym szpitalu w ciągu 15 lat to trzeci taki poród - mówił dr Maciej Sobkowski, dyrektor szpitala, cytowany przez portal "Poznań Nasze Miasto".

Wielka Brytania. Polak w śpiączce trafi do Kliniki Budzik? 'Trzeba pacjentowi podać rękę' (zdjęcie ilustracyjne)Wielka Brytania. Polak w śpiączce może trafić do Kliniki Budzik

Poznań. Na świat przyszły pięcioraczki. Ich stan jest stabilny

Dla rodziców pochodzących z Gniezna była to pierwsza ciąża. Wcześniej mama pięcioraczków leczyła się na niepłodność. - Pacjentka została przywieziona do nas z Gniezna w 24. tygodniu ciąży, z rozpoznaną już tam ciążą pięcioraczą, więc już od początku byliśmy przygotowani. Każdy kolejny dzień był walką o utrzymanie tej ciąży jak najdłużej. Udało nam się przedłużyć ją o pięć tygodni - powiedział prof. Stefan Sajdak, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

Dzieci znajdują się obecnie w dwóch klinikach neonatologicznych, a ich stan określany jest jako stabilny. - Cała przygoda dla tych dzieci dopiero się zaczyna. Trudno prognozować, co będzie za 5 godzin, czy za tydzień. Na ten moment stan dzieci jest stabilny. Jednak wszystkie dzieci wymagają wsparcia oddechu, żadne nie jest w stanie oddychać samodzielne, dlatego że ich płuca są niedojrzałe - ocenił prof. Jan Mazela, kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka.

Podczas konferencji prasowej przed Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym w Poznaniu zaprezentowano także pierwsze zdjęcia pięcioraczków. 

Poznań. Kolejny przypadek pięcioraczków

Najmniejsze z dzieci, czyli Anastazja ważny 690 g, zaś największy jest Maksymilian, którego waga wynosi 1240 g. Pozostała trójka to: Klara (845 g), Laura (980 g) i Wiktoria (1020 g). Cała piątka w skali Apgar nie osiągnęła mniej niż 7 punktów.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Bielsko-Biała. Ruszył proces strażnika miejskiego, który zabił ciężarną żonę

To trzecia tego typu sytuacja w historii poznańskiego szpitala. 2 listopada 2006 roku na świat przyszły pięcioraczki państwa Ziemlińskich ze wsi Pławce koło Środy Wielkopolskiej (Adam, Bartek, Sebastian, Ola i Natalia). Kilka miesięcy później, 15 lutego 2007 roku państwo Górkowie powitali na świecie Emilię, Kamila, Karola, Maję i Wiktorię.

Zobacz wideo Joanna Krupa z Ashą na plaży
Więcej o: