Zima zaatakowała kolejarzy. Ogromne opóźnienia pociągów. "Kto wytłumaczy, że taki mamy klimat?"

Niska temperatura spowodowała ogromne opóźnienia między innymi w aglomeracji warszawskiej. Od rana usterki sieci trakcyjnej na stacji Warszawa Wschodnia, trasie z Warszawy do Otwocka oraz na torach postojowych powodują opóźnienia składów przejeżdżających przez stolicę. Niektóre z nich odwołano, a pasażerowie musieli skorzystać z komunikacji zastępczej.

Działa specjalny sztab regionalny z udziałem przedstawicieli przewoźników i zarządcy infrastruktury, który koordynuje przejazd pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych oraz pracę służb kolejowych.

Zima daje się we znaki podróżującym koleją. Ogromne opóźnienia na części dworców. W Warszawie nawet 200-minutowe

Kolejarze starają się, by informacje o zmianach były podawane podróżnym w pociągach oraz na stacjach i przystankach możliwie najszybciej i były najbardziej aktualne. W miarę możliwości dla podróżnych opóźnionych pociągów PKP Intercity w składach oraz na dworcach są wydawane napoje lub poczęstunki.

Z opóźnieniami (nierzadko już wielogodzinnymi) muszą liczyć się pasażerowie rozpoczynający podróż na dworcach w: Warszawie, Wrocławiu, Opolu Katowicach czy Częstochowie. W przypadku dworca Warszawa Centralna w poniedziałek sięgały nawet 230 minut. Obecnie wszystkie składy dalekobieżne, które mają do końca dnia wyruszyć ze stolicy, nie wyjadą na tory planowo.

Opóźnienia pociągów - dworzec Warszawa Centralna:

Warszawa Centralna - opóźnienia pociągówWarszawa Centralna - opóźnienia pociągów Portalpasazera.pl

Warszawa Centralna - opóźnienia pociągówWarszawa Centralna - opóźnienia pociągów Portalpasazera.pl

W poniedziałek po południu kolejarze poinformowali, że odwołano prawie 170 kursów, a ponad 40 pociągów odnotowało ponad godzinne opóźnienia. W niedzielę opóźnionych było ponad 200 składów.

Przedstawiciele PKP PLK zaznaczają, że niska temperatura bardzo źle wpływa na infrastrukturę kolejową. Pod wpływem mrozu pękają szyny i przewody. Zamarzają też niektóre zwrotnice. Według prognoz, od wtorku temperatura będzie systematycznie wzrastać. 

"Pociąg do Warszawy odwołany na części trasy, mamy dojechać innym późniejszym i złapać tamten na trasie. Oznacza to duże opóźnienie. „Łodzianin” na trasie Warszawa-Łódź jest opóźniony 154 min. Tak zdaje się, że jest w wielu miejscach. Kto wytłumaczy, że taki mamy klimat?" - relacjonowała na Twitterze wiceprzewodnicząca sejmowego Klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. 

Więcej o: